Rozstęp mięśni brzucha a przepuklina

Jestem osobą z niedowładem prawostronnym. Od jakiegoś półtora roku zauważyłem u siebie uwypuklenie, jakieś 5 cm nad pępkiem. Byłem z tym u chirurga i zdiagnozował on u mnie rozejście się mięśni brzucha. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to przepuklina. Mam pytanie co to jest rozejście się mięśni i czym to się różni od przepukliny i jak można to leczyć?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przepuklina jest określeniem stanu, kiedy dochodzi do uwypuklenia jakiegoś narządu, tkanki, w całości lub częściowo poza swoje prawidłowe, anatomiczne położenie. Przepuklina powłok brzusznych to wydostanie się elementów jamy brzusznej wraz z otaczającą ją otrzewną poza powłoki otaczające (przez ubytki w powięzi). Przepuklina powinna być zaopatrzona drogą operacyjną, bo może dawać poważne powikłania.

Rozstęp mięśni (chodzi o mięśnie proste brzucha) brzucha to raczej defekt kosmetyczny nie zagrażający powikłaniami zdrowotnymi. Jeśli jest duży można ewentualnie skorygować go chirurgicznie (zabieg podobny jak plastyka przepukliny w kresie białej). W rozstępie mięśni brzucha wskazane są ćwiczenia wzmacniający mięśnie brzuszne. Rozstęp powstaje ze względu na osłabienie mięśni prostych brzucha i powięzi włóknistej łączącej oba mięśnie (kresa biała). Między tymi mięśniami zaczyna uwypuklać się zawartość jamy brzusznej w czasie wysiłku.