Bolesny guzek w odbycie

Czytałem już Pańskie odpowiedzi na temat bolesnych guzków okołodbytniczych. Od kilkunastu dni mam też taki problem i odnoszę wrażenie, że guzek się trochę powiększył. Jakie leki (nazwy) należy zastosować, żeby wyleczyć tą uciążliwą dolegliwość. Wiem że najodpowiedniejszą byłaby wizyta u lekarza - tylko u jakiego - proktologa czy chirurga? Wstydzę się takiej wizyty i chciałbym spróbować sam to wyleczyć. Mam siedzący tryb pracy i odczuwam ogromny dyskomfort, a nawet ból. Mam 27 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zalecam Panu mimo wszystko udanie się do chirurga (nie musi Pan czekać na konsultację proktologa - dużo dłuższa kolejka). Nie powinien Pan sam podejmować się leczenia tego guzka. Chirurg musi Pana zbadać i określić co to jest za guzek i dlaczego boli. Pewnie jest to żylak odbytu w fazie zapalenia, ale także może to być ropień (formujący się lub już dojrzały). W przypadku uformowanego ropnia najlepszym postępowaniem jest chirurgiczne nacięcie go z następowym leczeniem farmakologicznym i setonowaniem (zakładanie gazowych lub gumowych setonów) jamy ropnia. W przypadku zaś zapalnie zmienionego żylaka odbytu w fazie ostrej jedynie skuteczne są leki dostępne na receptę, nie zaś leki nierecepturowe (mają łagodne działanie i często są nieskuteczne w przypadku dużych dolegliwości bólowych). Chirurg pewnie zaleci leki podawane drogą doustną oraz maści lub czopki.