Kamica żółciowa a tabletki antykoncepcyjne

Czy nie ma przeciwwskazań do zażywania tabletek antykoncepcyjnych przy kamicy żółciowej nawet jeśli są podwyższone aspat (58U/l) i alat (76U/l)?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Przeciwwskazaniem do zażywania niektórych doustnych tabletek antykoncepcyjnych jest ciężka choroba wątroby. Podniesiony poziom ASPAT i ALAT nie jest bardzo wysoki (nawet nie przekracza podwójnego przekroczenia normy, zwykle wartości jeśli są podniesione to wielokrotnie bardziej). Świadczy to o podrażnieniu wątroby. Warto ponownie sprawdzić aktywność tych enzymów po 24 godzinnej diecie beztłuszczowej i pozbawionej alkoholu, przynajmniej 2 godziny na czczo. Obecnie więc nie ma przeciwwskazań do stosowania tych tabletek. Jeśli już będzie Pani je stosować należy też po około 3 miesiącach ponownie zrobić badania aktywności ALAT i ASPAT.
Co do kamicy żółciowej należy skonsultować się z chirurgiem, gdyż z pewnością wymaga leczenia operacyjnego.