Czy należy wyciąć torbiele trzustki?

U mojego taty wykryto przypadkowo podczas badania tomografii komputerowej: „w okolicy głowy trzustki i wnęki wątroby liczne otorbione przestrzenie płynowe (7-13 j.H.) od 1,0 cm do 3,7 cm śr., nie wzmacniające się po SC” czyli torbiele głowy i trzonu trzustki. Podsumowując określono to jako przewlekłe zapalenie trzustki. Był u specjalisty gastrologa. Robiono mu jakieś badania ASPAT i coś jeszcze, ale wszystko było w normie. Teraz ma skierowanie na gastroskopię, gdyż występuje u niego brak apetytu i postępujący spadek masy ciała (brał też trochę leków na plecy). Moje pytanie jest takie: czy sytuacja występująca u taty nie jest spowodowana przypadkiem tymi torbielami (chodzi mi o brak apetytu i postępujący spadek masy ciała), czy nie muszą być one przypadkiem wycięte by wszystko wróciło do normy? Chcę zaznaczyć, że NIE WYSTĘPUJE U NIEGO BIEGUNKA. Gdy coś zje boli go brzuch i mięśnie pleców.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Brak apetytu i szybki, nagły spadek masy ciała mogą świadczyć o procesie nowotworowym. Jednakże w przypadku przewlekłego zapalenia trzustki takie objawy też mogą występować (nie musi być zawsze biegunka typu tłuszczowego). Oprócz gastroskopii dobrze by było wykonać kolonoskopię celem całkowitej oceny przewodu pokarmowego pod względem wykrycia nowotworu lub innej patologii śluzówki jelit. Także słuszne by było wykonie Rtg kręgosłupa odcinka piersiowego, a także lędźwiowo-krzyżowego. Możliwe, że bóle pleców związane są ze zwyrodnieniem kręgosłupa.

W przypadku zapalenia trzustki typu przewlekłego z torbielami może występować brak apetytu, spadek masy ciała, a także często bóle pleców. Ból spowodowany jest naciekaniem tkanek zapalnych z trzustki lub uciskiem torbieli na nerwowy splot trzewny.

Oczywiście, że w ostateczności jednym ze sposobów leczenia jest resekcja trzustki, gdyż samych torbieli się nie wycina. W przypadku ojca trzeba by prawdopodobnie resekować całą trzustkę. Jednak trzeba wziąć pod rozwagę wiek ojca oraz jego stan kliniczny. Zabieg ten jest bardzo ciężki i często obarczony powikłaniami i to bardzo poważnymi. Dlatego należy rozważyć czy ryzyko będzie adekwatne do uzyskanego efektu. Takie przewlekłe zapalenie trzustki z torbielami można długotrwale leczyć farmakologicznie.