Wodniak jądra u niemowlaka, co zrobić by się wchłonął?

U mojego dwumiesięcznego syna zdiagnozowano wodniaka. Czy mogę mu jakoś pomóc (masaże, okłady, cokolwiek) by wodniak się wchłonął?
Ponad to dziecko jest bardzo niespokojne i dużo płacze czy wodniak jest bolesny i może być powodem jego płaczu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wodniak u tak małego dziecka powinien się wchłonąć samoistnie i tak najczęściej się zdarza (do roku życia dziecka). Nie ma Pani praktycznie żadnego wpływu na ten proces. Może Pani jedynie spróbować, aby jądro, jak dziecko leży, było umiejscowione powyżej poziomu ciała (np. pod worek mosznowy podłożyć dużą ilość zbitych gazików). Dzięki takiemu manewrowi odpływ krwi z jąder będzie ułatwiony i wodniak będzie mógł się łatwiej wchłaniać.

Co do płaczu i niepokoju dziecka jest to raczej stan niezależny od wodniaka. Wodniak jest niebolesny i na jego powstanie nie ma wpływu płacz dziecka powodujący nadmierne napięcie mięśni brzucha. Nadmierne napięcie mięśni brzusznych wyzwalające zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej może być jednak powodem powstania przepuklin.