Niejasna zmiana w szyi pęcherzyka żółciowego

Mój opis badania USG: Pęcherzyk żółciowy bez złogów, w okolicy jego szyi hyperechogeniczna zmiana o wymiarach 13x13mm ( przy zmianie pozycji ciała nie przemieszcza się). PŻW nieposzerzony.
Badanie USG było wykonywane w 2004 roku oraz teraz we wrześniu 2008 r. Zmiana ta nie uległa powiększeniu. Lekarz wykonujący badanie USG w opisie przy rozpoznaniu napisał polip? ze znakiem zapytania. Chirurg dał mi skierowanie na KT jamy brzusznej z kontrastem oraz zalecił laparoskopię. Na skierowaniu napisał rozpoznanie nowotwory o niepewnym lub nieznanym charakterze. Nie potwierdził diagnozy polipa. Dodam, że mam 20 lat i czuję się dobrze, czasami mam bóle w prawym podżebrzu po zjedzeniu obfitego posiłku. Czy usunięcie tej zmiany, skoro od 4 lat jest taka sama, jest konieczne i co to może być? Boję się powikłań po laparoskopii.
Czy jest ona w moim przypadku konieczna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Bóle jakie Pani opisuje mogą świadczyć o okresowym zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym z powodu albo kamicy pęcherzykowej albo polipa zamykającego okresowo odpływ żółci. Ból spowodowany jest wtedy napięciem ścian pęcherzyka z powodu wzrostu ciśnienia żółci prawdopodobnie z odczynem zapalnym ścian pęcherzyka. Chirurg dając skierowanie na badanie typu tomografii komputerowej chce wykluczyć proces nowotworowy toczący się w jamie brzusznej. Wtedy niestety raczej trzeba by było operować klasycznie nie zaś metodą laparoskopową i zradykalizować proces usunięcia pęcherzyka.

Oba przypadki: czy objawowa kamica pęcherzyka żółciowego czy polip wielkości powyżej 10 mm są bezwzględnym wskazaniem do leczenia operacyjnego. Najlepiej metodą laparoskopową ze względów kosmetycznych jak i krótkiego przebiegu śród- i pooperacyjnego. Powikłania zdarzają się w przypadku tej operacji nader rzadko.