Cholecystitis chronica et lymphonodulitis reactiva

Odebrałam wynik badania, po wycięciu pęcherzyka żółciowego. Lekarz stwierdził, że wszystko jest w porządku. A ja czytam w internecie i mam sprzeczne informacje.

Rozpoznanie: Cholecystitis chronica. Lymphonodulitis reactiva. Bardzo proszę o przetłumaczenie. Nie bardzo rozumiem co napisano w rozpoznaniu: rozcięty pęcherzyk żółciowy 6x2,5 o ścianach ścieńczonych. W okolicy szyi uwidoczniono węzeł chłonny o śr. 0,5 cm - pogubiłam się - węzeł chłonny w pęcherzyku? Czy powinnam zgłosić się jednak do lekarza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wynik badania histopatologicznego jest jednoznaczny. Dokładnie po polsku rozpoznanie brzmi: Przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego. Reaktywne zapalenie węzła chłonnego. Co do opisu morfotycznego: ścieńczenie ściany powstało na podłożu przewlekłego stanu zapalnego. Położenie węzła chłonnego w okolicy szyjki pęcherzyka żółciowego jest typowe. Zbiera on chłonkę z całego pęcherzyka. Węzeł nie jest położony wewnątrz pęcherzyka lecz na zewnątrz, przytwierdzony brzeżnie do ściany szyjki pęcherzyka. Bardzo często powiększa się on, gdy pęcherzyk żółciowy jest w stanie zapalnym (typowa reakcja). Powiększenie tego węzła nie ma nic wspólnego z podejrzeniem procesu nowotworowego.
Nie ma już potrzeby zgłaszać się z tym wynikiem ponownie do lekarza.