Rogowacenie ciemne

Mam do czynienia z nadmierną pigmentacją skóry w okolicy narządów płciowych (brunatnawo-czarne przebarwienia) - czy słusznie mogę podejrzewać tzw. rogowacenie ciemne? Do jakiego powinnam udać się lekarza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z problemami typu zmian barwnikowych skóry należy udać się do dermatologa. Jednak czy to rogowacenie ciemne – powątpiewam. Rogowacenie ciemne czyli po łacinie Acanthosis nigricans ma dwie postacie złośliwą (maligna) i łagodną (benigna). Acanthosis nigricans maligna należy do zespołów paraneoplastycznych. Najczęściej towarzyszy nowotworom przewodu pokarmowego i płuc. Pojawia się nagle i charakteryzuje się szybkim wysiewem zmian. Zmiany hiperkeratotyczne, brodawkujące, koloru brązowego najczęściej występują w okolicach fałdów skórnych. Często pojawiają się w okolicach dołów pachowych, na twarzy i rękach. Towarzyszy im nasilony świąd. Odmiana zaś łagodna Acanthosis nigricans benigna nie towarzyszy występowaniu zmian nowotworowych. Związana jest z otyłością i cukrzycą.