Ropień okołoodbytniczy u dziecka

Mam sześciomiesięcznego synka. Gdy miał niespełna 6 tygodni pojawil sie u niego ropien okoloodbytniczy. Skierowano mnie z tym do szpitala i dziecko mialo zabieg pod znieczuleniem ogolnym. Po wydrenowaniu okazało sie ze ropniak mial glebokosc 3cm! Na dzien dzisiejszy - minelo juz pol roku z rany w dalszym ciagu podcieka ropa - kolor jasno zoltawy. Bardzo mnie to niepokoi. Lekarze twierdza ze wszystko jest w porzadku. Faktem jest, ze stan ogolny dziecka jest bardzo dobry, nie placze, nie goraczkuje, ma apetyt. Jedynie to mnie uspokaja. Okolica naciecia tez nie jest zaczerwieniona. Po prostu tworzy sie maly pecherzyk ta rana sie otwiera nastepuje wyciek-wielkosci kilku milimetrow i koniec. Nastepnego dnia badz kilka dni pozniej robi sie to samo. I tak przez pol roku od zabiegu...Czasami mam tylko wrazenie, ze moze jest cos nie tak z okolica odbytu. Mam wrazenie, ze z niej tez jest wyciek ropny, ale jak to sprawdzic? Podkreślam, ze na wlasna odpowiedzialnosc dziecko mialo robione usg tej okolicy-po konsultacji nie stwierdzono przetoki odbytu. Robilam rowniez posiew z ropy. wykazalo, ze dziecko ma 3 bakterie-enterococcus faecalis, eschierichia coli, staphyl.aur.metyc.wr. Udalam sie z tym do chirurga podano dziecku na to antyntybiotyk. Pytanie moje brzmi: jak dlugo ma prawo goic sie ta rana, czy moje zamartwianie jest zbyteczne. Czy sa dzieci, ktorym potrafia tak dlugo goic sie takie rany? Prosze o pomoc i wszelkie wskazowki jak mozna pomoc dziecku w przyspieszeniu zagojenia sie tej rany. Kapie dziecko w nadmanganianie potasu, przez jakis czas robilam cieple oklady nie bylo poprawy. Podkreślam, ze dziecko jest chowane w sterylnych warunkach.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety gojenie się ropni okołoodbytniczych jest długotrwałe i wymaga dużo cierpliwości. Z Pani opisu wynika, że wydzielina w miejscu po naciętym ropniu ma kolor jasnożółty. Nie jest to, więc typowa ropa, która ma śmietanowatą strukturę i zabarwienie białe lub zielonkawe. Prawdopodobnie po ropniu została część torebki, która nadal jest aktywna i produkuje płyn typu surowiczego. Dobrze, że w USG nie wykryto przetoki, która bardzo często występuje jako powikłanie po naciętym ropniu.

Jeśli dziecko rozwija się bez problemów, miejsce po naciętym ropniu jest bez odczynu zapalnego, dziecko nie gorączkuje powinna Pani spokojnie obserwować dziecko tak jak Pani robiła to dotychczas. Przez miesiąc zalecałbym smarowanie tej okolicy, gdzie pojawia się wydzielina maścią przeciwbakteryjną. Za około 2 miesiące wykonać ponowny posiew z płynu wydzielającego z miejsca po nacięciu ropnia.

Nic więcej tu nie można zrobić. Gojenie takiego ropnia może trwać nawet i rok.
Jeśli nie nastąpi wygojenie w tym okresie trzeba będzie rozważyć leczenie operacyjnie.