Cholecystektomia laparoskopowa a wcześniejsze operacje

6 miesięcy temu urodziłam dziecko przez cesarskie cięcie. Czy w moim przypadku jest możliwe wykonanie usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową? W połowie sierpnia miałam pierwszy atak. Wcześniej nic mi nie dolegało. Na badaniu USG stwierdzono u mnie drobne liczne złogi w pęcherzyku żółciowym. Boję się zabiegu. Może istnieje inna metoda leczenia i uratowania pęcherzyka. Czy mogę poczekać z zabiegiem czy poddać się jak najszybciej? Mam takie maleńkie dziecko. Mam 38 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jeśli już Pani miała atak kolki żółciowej związany z kamicą pęcherzyka żółciowego raczej odradzałbym długotrwałe czekanie na operację. W każdej chwili może dojść do ostrego stanu zapalnego pęcherzyka żółciowego wraz z jego powikłaniami (np. żółtaczka mechaniczna, ostre zapalenie trzustki). Drobne złogi w pęcherzyku dużo częściej dają powikłania niż większe kamienie.

Oczywiście zalecałbym wykonanie cholecystektomii metodą laparoskopową. Nie ma przeciwwskazań do tej metody w przypadku wcześniejszego cesarskiego cięcia (inne wcześniejsze zabiegi z reguły też nie są przeciwwskazaniem).
Zabieg można jednak wykonać w trybie planowym, bez pośpiechu (np. za 2-3 miesiące). Zanim jednak zostanie Pani zoperowana zalecałbym stosowanie diety jak w chorobach pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych.