Podejrzenie zespołu jelita drażliwego

Od wielu miesięcy z okresowym nasilaniem występuje u mnie rozlany ból o umiarkowanym nasileniu, zlokalizowany na wysokości lewego jajnika, pod lub obok kolca biodrowego (nieraz dający objawy bólu samego kolca biodrowego), często opasujący miednicę i czasem promieniujący do lewego podżebrza. Rzadziej pojawia się ból na wysokości prawego jajnika. Konsultowałam te dolegliwości z ginekologiem (wykluczył układ rozrodczy), urologiem (po ocenie wyników badań ogólnych i posiewu moczu wykluczył również objawy ze strony układu moczowego), niecierpliwie czekam na wizytę u gastrologa. Ból nie jest związany z przyjmowanymi posiłkami, aczkolwiek z nimi wiążą się wzdęcia, czkawki, nadmierne odbijanie, głośna i krępująca praca żołądka i jelit, częste wypróżnianie o nieregularnym trybie z naprzemienną biegunką i zatwardzeniem. Trochę to zakrawa o zespół jelita drażliwego, ale skąd w/w bóle? I czy USG wykaże np. perforację jelita, przepuklinę rozworu przełykowego itd.? Mam 24 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W przypadku występowania zespołu jelita drażliwego, a w Pani przypadku takie podejrzenie jest, mogą także występować dolegliwości bólowe brzucha związane lub nie z zaburzeniami w oddawaniu stolca. Jednak, aby takie rozpoznanie postawić należy wykluczyć inne schorzenia o podłożu morfotycznym (po wykonaniu USG jamy brzusznej, gastroskopii i oczywiście kolonoskopii).

W USG jamy brzusznej widoczna jest tylko patologia narządów miąższowych i pewne objawy schorzeń toczących się w jamie brzusznej, które tylko sugerują rozpoznanie np. płyn w jamie brzusznej może sugerować perforacje jelita, ale USG miejsca perforacji nie uwidoczni. Przepuklina rozworu przełykowego nie jest widoczna w USG, można ją stwierdzić w gastroskopii lub podczas badania rentgenowskiego górnego odcinka przewodu pokarmowego w pozycji Trendelenburga. Schorzenia dotyczące śluzówki jelit, przełyku czy żołądka w USG jamy brzusznej są niewidoczne.

Dlatego musi Pani przejść kompleksowe badania, aby ostatecznie postawić diagnozę z jaką chorobą w Pani przypadku mamy do czynienia.