Komplikacje po zabiegu usunięcia żylaków powrózka nasiennego

Mój mąż dwa lata temu zgłosił się do lekarza, gdyż bardzo bolały go jądra. Po zrobieniu USG okazało się, że są to żylaki powrózka nasiennego z prawej i lewej strony. Dostał skierowanie na operację, lecz nie poszedł na nią. Od tamtej pory czyli prawie dwa lata nie skarżył się na bóle, lecz teraz bóle nasiliły się i obawiam się, że same nie przejdą. Mąż bardzo boi się operacji, gdyż naczytał się różnych opinii na temat komplikacji. Mam pytanie czy operacja jest niezbędna i czy może tak dalej zwlekać z nią? Jeżeli chodzi o niepłodność to mamy dziecko i na razie nie planujemy drugiego. Jakie mogą wystąpić komplikacje po operacji i jaka metoda jest najskuteczniejsza, a zarazem najbezpieczniejsza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Leczenie żylaków powrózka jest jedynie operacyjne. Wskazaniem do jego podjęcia są dolegliwości bólowe jądra po stronie żylaków, powodujące dyskomfort i upośledzające jakość życia chorego (jak u Pani męża), a także nasilanie się stopnia zaawansowania zmian. Wskazaniem do operacji będą także zmiany jakości nasienia (wykazane w minimum dwóch badaniach), towarzyszące stanowi niepłodności małżeńskiej.

Jeśli mąż ma stałe dolegliwości powinien się zoperować, ponieważ samoistnie nie ustąpią, a innej metody niż operacyjna nie ma. Zwlekanie z operacją tylko pogłębi stan zaawansowania żylaków powrózka nasiennego i dolegliwości.
Z wielu metod operacyjnych (opisanych na stronie www.echirurgia.pl) najczęstsze zastosowanie ma sposób polegający na pozaotrzewnowym podwiązaniu żyły jądrowej w jej środkowym odcinku (metoda Bernardiego), niekiedy wspólnie z tętnicą jądrową (sposób Palomo). Operację tę można przeprowadzić również na drodze laparoskopowej. Taki sposób leczenia (drogą laparoskopową) jest najpopularniejszy w dzisiejszych czasach.

Najczęściej po zabiegach usunięcia żylaków powrózka nasiennego występuje obrzęk jądra, krwiak w worku mosznowym, krwawienie z ran/rany pooperacyjnych, zropienie ran/rany, wznowa żylaków, obniżenie jakości spermy.

Zalecałbym sposób leczenia taki jaki jest najczęściej stosowany w danym ośrodku chirurgicznym. Wszystkie sposoby są dobre, mają swoje wady i zalety. Jednakże, gdy w danym ośrodku urolodzy są wyspecjalizowani w danej technice zabiegowej mają wtedy duże doświadczenie i przez to powikłania zdarzają się nader rzadko.