Kamica pęcherzyka żółciowego i zapalenie śluzówki żołądka

Miałam robioną gastroskopię, z której wyszło zapalenie błony śluzowej żołądka (wykluczono Helicobacter). Bóle objawiały się niestrawnością, wymiotami, a przy tym skurczami pod samym mostkiem, które trwały ok. 30 min. Do tego omdlewanie i ciężkie oddychanie, a jak coś zjadłam to czułam uciążliwy ból też pod mostkiem oraz puchniecie żołądka. Dostałam lek na leczenie czynnej choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz ścisłą dietę (do tego 3 razy dziennie siemię lniane). Po 3 miesiącach przeszło, powoli zaczęłam wracać do normalnego trybu życia, a od miesiąca zaczęło się to samo. Lekarz stwierdził, że to refleksowe zapalenie i faktycznie czułam, że mój żołądek nie trawi tak jak powinien, bo czasem czułam kwaśność w żołądku lub wymiotowałam. Dostałam lek na leczenie czynnej choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, dieta i lek stosowany w leczeniu jelita drażliwego oraz skierowanie na usg jamy brzusznej i okazało się, że mam liczne małe kamienie w pęcherzyku żółciowym (pęcherzyk żółciowy nie powiększony, cienkościenny, zawiera liczne drobne złogi). Wszystko inne w porządku, tylko te kamienie. Pani doktor powiedziała, że to najgorszy gatunek kamieni, bo są małe i mogą się przedostać do przewodów. Czy to możliwe, że te bóle nie są od zapalenia żołądka tylko od kamieni? Czy lepiej się wstrzymać czy od razu poddać sie zabiegowi laserowemu bądź operacji? Słyszałam, że prędzej czy później się uaktywniają chyba, że się trzyma cały czas ścisłą dietę. A czy pigułki antykoncepcyjne mają na to wpływ (lepiej odstawić?).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Jest taka możliwość, że właśnie dolegliwości bólowe w nadbrzuszu, głównie poposiłkowe połączone okresowo z wymiotami są związane z kamicą pęcherzyka żółciowego. Objawy te jednak też mogą być związane z zapaleniem błony śluzowej żołądka. Rzeczywiście drobne złogi są bardziej niekorzystne klinicznie, gdyż w każdej chwili mogą zatkać drogi żółciowe i wywołać: żółtaczkę mechaniczną, zapalenie dróg żółciowych czy bardzo niebezpieczne ostre zapalenie trzustki. Obecnie większym niebezpieczeństwem jest kamica pęcherzyka żółciowego dlatego winna się Pani poddać zabiegowi cholecystektomii oczywiście najlepiej metodą laparoskopową (nie ma metody laserowej).

Zabieg powinien być wykonany w obstawie środków zmniejszających wydzielanie kwasu solnego przez żołądek.
Dieta jest tylko doraźnym sposobem, który może odwlec ataki kolki żółciowej czy ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego. Sama dieta nie zabezpieczy Pani przed powikłaniami związanymi z kamicą pęcherzykową.

Na rozwój i możliwości powikłań kamicy pęcherzyka żółciowego nie mają udowodnionego wpływu środki antykoncepcyjne.