Carcinoma papillare rozsiane po częściowej resekcji tarczycy

Jestem 2 miesiące po operacji tarczycy. Wynik badania histopatologicznego: w płacie prawym ogniska carcinoma palillare o średnicy 1,5 mm, w płacie lewym Focus minutus carcinomatis papillaris glandulae thyreoideae (diameter 0,1 cm) tzw. * incidentaloma*.

W badaniu KT jamy brzusznej i miednicy małej, rozpoznanie: W miednicy małej do przodu od odbytnicy widoczne cienie (po rtg terapii?). Proszę odpowiedzieć, co to może oznaczać. Nie byłam naświetlana, nie miałam też robionego RTG jamy brzusznej.

Tarczyca była bardzo duża za mostkiem przesunięta do tchawicy. Operacja polegała na strumektomia totalna płata lewego i subtotalna płata prawego. Nie czuję sie dobrze. Nadal cierpię na bezsenność, nie mam apetytu i towarzyszy mi duszność, mam chrypkę.

W miejscu cięcia mam spore zgrubienie (widoczne wole), którego wcześniej nie miałam.
Wynik z takim rozpoznaniem otrzymałam dzisiaj.
Proszę napisać, jakiego leczenia mogę się spodziewać i czy musi być następna operacja - wycięcie płata prawego.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z opisu badania histopatologicznego wynika, że ma Pani zmiany typu raka brodawkowatego, w formie małych ognisk (około 1-1,5 mm), ale niestety rozsianych, zwłaszcza w płacie prawym. Z tego co Pani opisuje wycięto w czasie zabiegu cały płat lewy, a część prawego pozostawiono. Niestety z dużym prawdopodobieństwem będzie musiała Pani przejść kolejny zabieg usunięcia doszczętnego pozostawionego płata prawego. Wcześniej jednak trzeba z tym wynikiem skonsultować się z endokrynologiem (i to jak najszybciej, gdyż zabieg ponownego wkroczenia w miejsce operowane musi być wykonany szybko (do 1-2 tygodni), gdy tkanki operowane są jeszcze świeże, albo czasami odczekuje się dłużej celem wygojenia się całkowitego ran) i zapewne z onkologiem, który przedstawi dokładny schemat dalszego postępowania. Możliwe, że lekarz będzie wymagał badań (np. scyntygraficznych) celem oceny czy nie ma zajętych węzłów chłonnych.
Co do zmian w badaniu TK jamy brzusznej i miednicy: może to tylko zmiany pozapalne, które Pani w przeszłości przeszła w pęcherzu moczowym lub narządzie rodnym dający obraz cienia (np. stare zwapniałe lub zwłókniałe węzły chłonne). Raczej nic niepokojącego i nie związanego ze zmianami w tarczycy.

Zgrubienie w miejscu cięcia chirurgicznego jest jeszcze prawdopodobnie obrzękiem tkanek. Należy skonsultować się jednak z chirurgiem, bo często zbiera się płyn w tej okolicy, który może wymagać ewakuacji.

Chrypka jest spowodowana podrażnieniem nerwu krtaniowego wstecznego (na skutek obrzęku tkanek otaczających lub jego ucisku przez sąsiadujące szwy i traumatyzacji w czasie zabiegu). Z biegiem czasu powinna ustąpić.