Przepuklina pachwinowa obustronna - leczenie

1,5 roku temu miałem operację na przepuklinę pachwinową po prawej stronie. Teraz mam obustronną przepuklinę pachwinową. Czy możliwe jest jej zoperowanie w czasie jednego zabiegu, jakie wtedy stosuje się znieczulenie (w kręgosłup, czy usypia się pacjenta), co zrobić żeby ta przepuklina nie nawracała, ile będę przebywał na L-4 i ile musze odczekać po operacji, abym mógł współżyć z kobietą?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zazwyczaj nie operuje się jednocześnie obu przepuklin pachwinowych po dwóch stronach. Gdyby doszło do komplikacji po dwóch stronach leczenie mogłoby być utrudnione. Pacjent byłby znacznie obciążony. Dlatego odradzałbym Panu jednoczasową plastykę obustronnej przepukliny pachwinowej. Najlepiej najpierw zoperować przepuklinę większą lub dającą silniejsze dolegliwości. Zalecałbym na pewno użycie siatki w miejscu wznowy przepukliny. Przepuklinę pachwinową najlepiej operować w znieczuleniu przewodowym typu podpajęczynówkowego (do kręgosłupa).

Nie ma Pan żadnego wpływu na proces powstawania przepuklin. Musi Pan zachować po zabiegu okres odciążenia od napięć mięśni brzusznych, najlepiej przez 3 miesiące. Całkowite wyzbycie się wysiłku w późniejszym okresie też nie jest wskazane, gdyż takie działanie może doprowadzić do osłabienia mięśni i przez to powłok brzusznych co zwiększa prawdopodobieństwo wznowy przepukliny.

O okresie zwolnienia z pracy zadecyduje chirurg, który Pana poprowadzi. Na pewno minimum miesiąc.
Współżyć z kobietą w sposób delikatny można po 2-3 tygodniach po zabiegu.