Czy to przewlekłe zapalenie wyrostka robaczkowego?

Kilka dni temu poczułam lekkie kłucie w prawym boku, do tego dnia nie miałam kompletnie apetytu, stan podgorączkowy 37,4 st.C. Lekarz rodzinny skierował mnie do szpitala z podejrzeniem wyrostka robaczkowego. W szpitalu porobiono mi badania: USG jamy brzusznej, morfologie oraz mocz. Zmian nie było poza moczem. Spędziłam 2 dni pod obserwacją, po czym wypisano mnie do domu. Chirurg stwierdził, iż może to być zapalenie układu moczowego. Dostawałam antybiotyk do domu. Czuję się ogólnie dobrze, kłucie w prawym boku pojawia się trochę rzadziej, ale stan podgorączkowy utrzymuje się. Czy może to być jednak jakiś rodzaj przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego? Dodam jeszcze tylko, iż chirurg przy wypisie powiedział, że jeśli za dwa dni nie przejdą mi te lekkie kłucia to, żebym wróciła to, cyt. *to się wytnie ten wyrostek*.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Pojęcie przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego jest dość enigmatyczne i nieuściślone przez żadnego autora podręczników chirurgicznych. Czasami można przeoczyć fazę ostrą zapalenia wyrostka (np. po zastosowaniu antybiotyków, przetrzymaniu silnych dolegliwości z uwagi na pobierane leki przeciwbólowe) i dochodzi do oblepienia zapalnego wyrostka, czyli wytworzenia plastronu lub przejścia w fazę przewlekłą lub całkowite ustąpienie zapalenia.
Raczej ostre bóle, które przetrzyma się mogą przejść w przewlekłe, a nie odwrotnie.

Jednak zdarzają się przypadki przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego od samego początku, które jeśli przeleczy się farmakologicznie bez efektu należy leczyć operacyjnie.

Rzeczywiście jeśli po skończeniu antybiotyku dolegliwości nie ustąpią i gorączka nie powróci do normy należy ponownie zgłosić się do chirurga, gdyż może Pani wymagać leczenia operacyjnego.