Po wycięciu żylaków powrózka nasiennego a płodność

Mój chłopak miał zabieg na tą przypadłość. Nie pracowało mu lewe jądro i lekarz powiedział mu, że po zabiegu odzyska płodność dopiero po 10 miesiącach. Chciałam spytać jak to dokładnie jest? Po jakim czasie odzyska płodność?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Poprawa stanu nasienia po operacji żylaków powrózka nasiennego następuje u około 70-80 % operowanych mężczyzn, brak poprawy notowany jest u około 15-20 %, zaś pogorszenie stanu nasienia obserwuje się u około 5% chorych poddanych zabiegowi. Odsetek zapłodnień po leczeniu operacyjnym waha się w granicach 40-55% operowanych - jest zatem niższy od obserwowanej poprawy stanu nasienia.

Myślę, że drugie jądro funkcjonuje prawidłowo dlatego nie jest przesądzone tak do końca czy Pani chłopak jest bezpłodny.
Rzeczywiście adaptacja i powrót prawidłowej funkcji jądra po zabiegu może trwać nawet i rok.