Defekt po operacji przegrody nosowej

Przeszedłem operację przegrody nosowej jakieś 2 lata temu. Niby wszystko jest w porządku, oprócz tego, że czasem odczuwam suchość błony śluzowej, ale nurtuje mnie jedna wątpliwość, zauważyłem, że podczas operacji usunięto mi jedną z dwóch chrząstek skrzydłowatych większych, to ta część na dole przegrody, ruchoma, u niektórych ludzi jest odpowiedzialna za efekt podwójnego nosa. Pozwalam sobie to opisać, bo nie wiem, czy użyłem prawidłowego terminu medycznego, w każdym bądź razie martwię się, czy to nie spowoduje jakichś negatywnych konsekwencji w przyszłości jak np. zapadnięcie nosa. Chciałbym się dowiedzieć, jaka może być przyczyna odcięcia tej części, czy jej usunięcie jest normalne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Prawdopodobnie zostałeś zoperowany z powodu skrzywionej przegrody nosowej. Aby odpowiednio wyrównać krzywiznę nosa trzeba było usunąć część chrząstek przegrodowych. Nie powoduje to żadnych powikłań w późniejszym funkcjonowaniu nosa. Często takie zabiegi usunięcia chrząstek przegrody nosa wykonuje się u bokserów (częste złamania nosa, ze zniekształceniem przegrody). Dlatego bokserzy mają jak gdyby „miękkie nosy” - ulegające spłaszczeniu pod wpływem lekkiego ucisku. W przyszłości nie powinno dojść do żadnej deformacji struktury nosa z powodu tego zabiegu.