Rak rdzeniasty tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych

U mojej mamy wykryto raka rdzeniastego tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych. W Gliwicach została usunięta cała tarczyca, następnie podczas drugiej operacji węzły chłonne szyjne z prawej i lewej strony. Okazało się, że są przerzuty do klatki piersiowej - to jeszcze węzły. Płuca i tchawica na razie czyste. Jakie są rokowania, bo podobno ten rodzaj raka nie idzie na żadne leczenie? Co dalej? Jeśli będą znowu przerzuty? Kolejne operacje? Po raz słyszę, że dalsze leczenie to naświetlenia, a innym razem, że przy tym rodzaju raka naświetlenia nic nie dają.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rak rdzeniasty tarczycy z przerzutami do węzłów chłonnych śródpiersia można spróbować leczyć radioizotopami promieniotwórczymi. Jednak wcześniej muszą być podjęte badania czy nowotwór taki radioznacznik wychwytuje. Przy dużym zaawansowaniu nowotworu podejmuje się także leczenie naświetleniami (teleradioterapia). Chemioterapia z reguły jest nieskuteczna chociaż niektóre ośrodki preferują taki sposób leczenia. Czasami także wykonuje się radykalne wycięcie węzłów chłonnych przerzutowo zmienionych ze śródpiersia co daje jak podają niektóre ośrodki wykonujące takie zabiegi przedłużenie życia o około 1-2 lat.

O dalszym leczeniu musi jednak zadecydować onkolog po analizie wszystkich badań i w zależności od możliwości terapeutycznych danego ośrodka.

10-letnie przeżycie w raku rdzeniastym tarczycy z przerzutami odległymi do węzłów chłonnych to góra 50% chorych.
Bardzo ważne i konieczne jest badanie genetyczne chorych na raka rdzeniastego tarczycy oraz ich rodzin w kierunku wrodzonych mutacji genowych. U osób z wrodzoną mutacją wykonuje się profilaktyczne całkowite wycięcie tarczycy.