Ropiejąca rana po operacji kamicy pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową

Jestem 4 tydzień po operacji pęcherzyka żółciowego (laparoskopia). Po 3 dobach doszło u mnie do ropienia (wyciek z pępka). Do dnia dzisiejszego nosze szwy, które miałam zakładane już drugi raz. Po wystąpieniu ropnia miałam je zdjęte, zaś po 1,5 tygodniowym czyszczeniu przez chirurga rany w pępku zostały założone na nowo. Rana nie bardzo sie goi dlatego lekarz pozostawił ją na kolejny tydzień. Chciałam zapytać skąd biorą się te ropnie? Czy jest to wina naszego organizmu czy wynika z jakiegoś błędu lub niedopatrzenia lekarza? Mam 23 lata.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dość często dochodzi do zropienie rany w okolicy pępka po usunięciu pęcherzyka żółciowego metodą laparoskopową z tworzeniem się ropnia pod raną. Jest to wynikiem zakażenia rany podczas usuwania pęcherzyka w czasie operacji (przez ranę w okolicy pępka usuwa się standardowo wycięty pęcherzyk), kiedy to pęcherzyk często w stanie zapalnym, zakażony, niekiedy z przeciekiem treści żółciowej ociera się o ściany rany. Reakcja Pani organizmu na proces zapalny jest prawidłowa. Nie ma tu żadnego błędu lub zaniedbania, to typowe powikłanie. Leczenie jest prawidłowe.