Szczelina, hemoroidy - jak i u kogo leczyć?

Od trzech miesiecy mam nastepujace objawy w okolicach i srodku odbytu:
- bol/klocie podczas zalatwiania sie na tylnej sciance odbytu
- wczesniej krew i uczucie *rozrywania* podczas zalatwiania sie
- swedzenie i/lub ucisk
- dyskomfort w siedzeniu na krzesle
- wzdecia
- male brodawki na zewnatrz odbytu, itd.
- rzeczywiste uczucie *powiekszenia* odbytu poprzez *zapowietrzanie sie* okazjonalne zewnetrznej szyjki odbytu (nie wiem jak to inaczej okreslic).

Bylam w najwiekszej przychodni w Warszawie u specjalisty proktologa, ktory okreslil moj stan jako ostra szczeline. Przepisal masc do stosowania na zewnatrz, tabletki na wzmocnienie szyjki odbytu i parafine, do zmiekczenia wydalanych substancji. Na kolejnej wizycie przepisal mi wiecej masci i uprzedzil, ze szczelina moze sie otworzyc. Nakazal odstawic nasiadowki w korze debowej i zalecil diete. Trzy miesiace pozniej udalam sie po *druga* opinie od innego lekarza, po czym ten uznal, ze nie mam zadnej szeliny, tylko hemoroidowe *cos tam* i chcial przystapic do mechanicznego (za pomoca urzadzenia, mimo, ze wyrazilam slownie swoj dyskomfort) dalszego badania odbytu. Zakonczylam przedwczesniej wizyte, ktora uznalam za nieudana. Chcialabym sie dowiedziec czy mam ponownie umowic sie do proktologa czy raczej chirurga? Czy powinnam poddac sie badaniu histopatologicznemu? Jak odnalezc przyczyny swojego stanu, bo chyba nie nagle i nie od zatwardzenia? Robilam ogolne badania krwi na poziom bakterii w organizmie, ktory mam ponad norme i wyzszy niz 2 miesiace temu.

Jestem sklonna poddac sie dlugotrwalemu leczeniu, ale wydaje mi sie, ze badania *na dotyk* tu nie wystarczaja.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Najlepiej, aby leczeniem Pani schorzenia zajął się proktolog (zresztą to chirurg ogólny tylko wyspecjalizowany w chorobach odbytu i odbytnicy). Możliwe, że na samym początku miała Pani rzeczywiście ostrą szczelinę odbytu dość często występującą z żylakami odbytu (hemoroidami). Obecnie szczelina mogła się zagoić, ale nadal pozostał stan zapalny hemoroidów. Leczenie schorzeń typu żylaków lub szczeliny jest często długotrwałe i trudne do opanowania. Czasami trzeba leczyć je operacyjnie jednak nie w fazie ostrej. Przyczynami powstania Pani schorzenia może być wiele (przewlekłe zaparcia, po porodzie lub porodach, dziedziczne, siedzący tryb życia, samoistne). Badania histopatologiczne polegają na oglądaniu pod mikroskopem tkanek pobranych z podejrzanych zmian organizmu i w przypadku żylaków/szczeliny odbytu są raczej nieuzasadnione. Raczej trzeba wykonać badanie typu rektoskopii lub kolonoskopii celem oceny śluzówki odbytnicy lub całego jelita grubego. W żylakach lub szczelinie odbytu podstawowym badaniem jest ocena palpacyjna i wzrokowa.