Guz między nadnereczem a otrzewną po prawej stronie

Mam guza wielkości 5 cm średnicy. Jest usytuowany głęboko, niedaleko kręgosłupa. Jestem po badaniu tomografii komputerowej na onkologii. Sa na nim widoczne zwapnienia i jest słabo unaczyniony, wiec lekarze nie podejrzewaja guza złośliwego. Z różnych względów nie chca go teraz wycinać. Mam czekać ok. 2 miesięcy na kolejna tomografię, aby sprawdzić dynamike wzrostu. Nadmieniam, iz w zeszłym roku z powodu niewielkich, jednak częstych bólów brzucha byłam na USG. Pomyłkowo stwierdzono, ze to torbiel nerki. W tym roku (przed TK) okazało sie, że mam guza w nadnerczu. Od zeszłego roku ten guz urósl. Przez miesiąc od badania USG (to badanie nie jest podobno miarodajne) do badania tomografem srednica guza powiekszyła sie o ok. 1 cm.
Podobno w mojej miejscowości nie było takiego przypadku.
Co mi Pan proponuje? Może należy cos podsunąć lekarzom. Nie chciałabym, aby nagły ból zaskoczył mnie (bardzo silne bóle miałam pare razy). Jestem samotną matką.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Myślę, że należy na razie powstrzymać się od wycinania tego guza i rzeczywiście poczekać na kontrolne badanie USG jamy brzusznej. Powiększenie guza może być niemiarodajne (w granicach 1 cm wielkości w USG często są pomyłki, zależy w jakiej projekcji uchwyci się guza). Dlatego między wykonanym USG a TK może nie doszło wcale do zwiększenia rozmiaru guza. Rzeczywiście guz raczej nie należy do typu złośliwego. Obecnie trzeba poczekać na kontrolne TK jamy brzusznej jak zalecają lekarze.

Niestety jeśli dojdzie do operacji będzie ona skomplikowana, gdyż zmiana umiejscowiona jest bardzo głęboko w jamie brzusznej, blisko dużych i ważnych naczyń oraz nerwów wychodzących z kręgosłupa.

Jeśli wystąpią bóle należy zgłosić się szybko do lekarza, a doraźnie można przyjąć leki przeciwbólowe dostępne bez recepty.