Czas rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego

Chciałabym się dowiedzieć jak długo trwa rozwój zapalenia wyrostka robaczkowego. Czy można przez na przykład dwa tygodnie chodzić z zapaleniem i odczuwać tylko lekkie bóle i dopiero potem zaczną się mocne bóle? Czy czas takiego rozwoju jest znacznie krótszy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Czas rozwoju zapalenia wyrostka robaczkowego jest bardzo krótki. Do pełnych objawów zapalenia z podrażnieniem otrzewnej może dojść już w pierwszej dobie. Nie istnieje pojęcie przewlekłego zapalenia wyrostka robaczkowego. Czasami można przeoczyć fazę ostrą (np. po zastosowaniu antybiotyków, przetrzymaniu silnych dolegliwości z uwagi na pobierane leki przeciwbólowe) i dochodzi do oblepienia zapalnego wyrostka, czyli wytworzenia plastronu. Wtedy operuje się taki wyrostek w trybie planowym.

Raczej ostre bóle, które przetrzyma się mogą przejść w przewlekłe, a nie odwrotnie.
Na pewno z tym problemem trzeba zgłosić się jak najszybciej do lekarza, aby nie przeoczyć zapalenia wyrostka robaczkowego.