Gruczolak z cechami dysplazji dużego stopnia w esicy

Podczas kolonoskopii usunięto mi dwa polipy. Jeden mały (w kątnicy) ok. 2 mm i drugi oznaczony w czasie kolonoskopii jako 11 mm (w esicy, siedzący z żywo czerwoną głową), ale na wyniku badania histopatologicznego jest wym. 0,6x3x0,3 cm. Wynik jego badania brzmi: gruczolak cewkowo-kosmkowy błony śluzowej jelita grubego z cechami dysplazji dużego stopnia, usunięty w całości. Pytania mam dwa. Po pierwsze, czy ta różnica w rozmiarze może wynikać z uszkodzenia samej próbki do badania? I drugie zasadnicze pytanie to oczywiście o ten gruczolak. Nie omieszkałem poczytać o tym typie gruczolaka i nie wiem, czy jest to powód do dużego zmartwienia, czy rokowania mogą być pozytywne. Czy dysplazja dużego stopnia w połączeniu z tym opisem z badania (ponadto jelito w okolicy tego gruczolaka było w stanie zapalnym) to duże ryzyko zmiany tej części jelita w nowotwór złośliwy? Niestety matka, dziadkowie już nie żyją, z ojcem nie mam kontaktu i tak naprawdę nie wiem, jak to wygląda w mojej rodzinie - mam na myśli zachorowania na nowotwory złośliwe. Mam 37 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Napisał Pan, że zmiana ma 11 mm (opisał na podstawie wzrokowej lekarz wykonujący badanie kolonoskopowe). Wynik z badania histopatologicznego jest podany w centymetrach czyli przeliczając na milimetry 6x30x3. Zmiana jest zatem większa niż widział ją kolonoskopista. Myślę, że wzięło się to stąd, że wyciął zmianę w granicach zdrowych tkanek (i słusznie) przez co preparat był większy. Preparat często także może się zwiększyć w środowisku formaliny (konserwant preparatu tkankowego).

Zmiana jest nowotworem niezłośliwym jednak o typie bardziej agresywnym. Gruczolak został prawidłowo usunięty doszczętnie. Dlatego obecnie z pewnością wymaga Pan leczenia stanu zapalnego w jelicie grubym oraz kontrolnej kolonoskopii nie później niż za 6 miesięcy.