Wątpliwości związane z podejrzeniem zespołu jelita wrażliwego

Jakiś miesiąc temu, zaczęłam miewać zwiększoną ilość gazów. Myślałam, że po prostu się przejadłam, ale dolegliwości nie ustąpiły. Zażywałam lek na wzdęcia, który też nic nie pomógł. Dodam, że w tym właśnie czasie, zaczęłam farmakologiczne leczenie nadżerki i od tego momentu zaczęłam miewać dolegliwości, do których doszły inne objawy: wzdęcia brzucha (w nocy, podczas snu, nie mam żadnych dolegliwości), rano nadmierne gazy, i czasami w ciągu dnia, burczenie w brzuchu, jakby przelewanie się jelit, nudności, bez wymiotów, brak apetytu i częste odbijanie. Ostatnio się przeraziłam, bo doszły do tego zawroty głowy. Nadmierne gazy zaczęły się jakiś miesiąc temu. Reszta objawów męczy mnie od tygodnia. Zrobiłam morfologię - jest w porządku, badanie moczu, również w porządku, badanie usg - też idealne, badanie na obecność Helicobacter pylori też wykazało, że nie mam tej bakterii. Teraz będę mieć jakiś wlew doodbytniczy. Czy przygotowanie do tego badania można wykonać w domu? Bo nie chcę iść do szpitala na parę dni, po prostu boję się i psychicznie chyba jestem za wrażliwa na to miejsce. Panie Doktorze, a czy te dolegliwości mogą być spowodowane leczeniem nadżerki, przypisano mi lek hormonalny (od miesiąca już go nie stosuję). I czy mam się obawiać najgorszego czyli raka? Czy można liczyć na to, że te objawy same przejdą?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Aby stwierdzić zespół jelita drażliwego trzeba wykluczyć przyczynę organiczną schorzeń jelit. Dlatego należałoby przynajmniej wykonać badanie kolonoskopowe, a oprócz tego (z uwagi na niecharakterystyczne dolegliwości jakie ma Pani, nie tylko związane z jelitem grubym) USG jamy brzusznej oraz gastroskopię. Badanie wlewu kontrastowego jelita grubego nie jest badaniem zbyt dokładnym. Wyklucza tylko duże zmiany w jelicie grubym. Stanów zapalnych śluzówki tym badaniem nie stwierdzi się. Dopiero po wykluczeniu przyczyn organicznych Pani dolegliwości będzie można rozpoznać zespół jelita drażliwego. Zespół jelita drażliwego jest związany z czynnościowymi zaburzenia pracy jelit najczęściej na podłożu psychogennym.

Lek hormonalnym tego typu nie ma wpływu na pracę jelit, dlatego nie może być przyczyną Pani dolegliwości.
Raczej wątpię w możliwość choroby nowotworowej w Pani przypadku. Ale, żeby do końca wyjaśnić Pani dolegliwości należy wykonać badania jakie sugeruję.

Niestety, ale prawdopodobnie same dolegliwości nie ustąpią. Będzie trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie przyczynowe po rozpoznaniu ostatecznym powodów Pani dolegliwości.