Po wycięciu tarczycy nacieki białych krwinek

Co oznacza zwrot, który widnieje na wyniku badania histopatologicznego po operacji tarczycy:
1. Makroskopowo: Płat prawy o wym. 6x3,5x3,5 cm, na przekrojach utworzony z jasno-brązowych guzków, największy śr. 3,2 cm; II cieśń o wym. 2x1,5x1 cm budowy miąższowej.
2. Mikroskopowo: W wycinkach struma nodosa. Zwraca uwagę obecności nacieków zapalnych głównie z komórek jednojądrowych.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie struma nodosa po polsku oznacza wole guzkowe tarczycy typowe schorzenie zwyrodnieniowe gruczołu tarczowego. Nacieki typu komórek jednojądrowym czyli komórek układu odpornościowego (białych krwinek) świadczą o stanie zapalnym tarczycy. Wynik badania histopatologicznego nie przedstawia zmian typu nowotworowego. Na pewno w chwili obecnej wymaga Pani po zabiegu częściowej resekcji tarczycy leczenia typu farmakologicznego (głównie uzupełniającego hormony tarczycy). O typie dalszego leczenia zadecyduje endokrynolog, do którego musi się Pani udać z tymi wynikami badań.