Badania przed operacją stulejki w znieczuleniu ogólnym

Mój 6-letni syn będzie miał zabieg usunięcia stulejki. Oczywiście nieodzowna jest narkoza ogólna, a ja umieram ze strachu, ponieważ naczytałam się o narkozach, po których dziecko albo się nie wybudziło albo nastąpiło obumarcie pnia nerwowego. Dlatego też proszę o pomoc i podanie badań jakie powinnam zrobić przed zabiegiem i te podstawowe i te dodatkowe. A jeszcze jedną jaką mam pewność, że mały nie jest uczulony na coś co jest w narkozie? I w ogóle jak wygląda sama narkoza i przygotowanie do niej u takiego malucha.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Wszystkie badania jakie są potrzebne do zabiegu dla anestezjologa (głównie) jak i chirurga będą przeprowadzone w szpitalu po przyjęciu. Nie potrzebuje Pani obecnie wykonywać żadnych badań. Zresztą anestezjolog po zbadaniu dziecka i zebraniu z Panią wywiadu ewentualnie może zadecydować o jakiś dodatkowych badaniach oprócz podstawowych. Dlatego niech Pani się niczym nie martwi jeśli w badaniach wyjdą jakieś nieprawidłowości anestezjolog nie podejmie się znieczulenia. On decyduje o znieczuleniu i on za nie odpowiada.

Powikłania oczywiście się zdarzają, ale niezwykle rzadko i zazwyczaj łagodne (najczęściej typu nudności i wymiotów po zabiegu).

Nigdy nie ma się pewności co do tego czy dziecko jest uczulone na środki anestetyczne. Jedynie jak dziecko jest alergikiem to wtedy ryzyko powikłań uczuleniowych jest zwiększone. Stosuje się wtedy środki, które rzadziej dają reakcje uczuleniowe.

Dziecko przed zabiegiem musi być na czczo (przynajmniej 6 godzin). Następnie dostanie środek, który działa uspokajająco. Dalsze czynności są już przeprowadzane na bloku operacyjnym. Po wybudzeniu dziecko jeszcze około godzinkę zostaje na sali wyburzeniowej na bloku operacyjnym. Potem wraca na swoją salę. Po znieczuleniu nie powinno jeszcze jeść i pić przez kilka godzin.