Postępowanie po resekcji tarczycy z powodu raka brodawkowatego

Z powodu raka brodawkowatego usunięto mi tarczyce w całości wraz z układem chłonnym środkowym do badania h-p. Badanie śródoperacyjne węzłów chłonnych nic nie wykazało, jednak badanie h-p wykazało. Tylko nie rozumiem dokładnie o co to jest, czy mógłby mi pan przetłumaczyć co to znaczy: struma colloides nodosa et fibrosi cum resorbtione oraz struma colloides nodosa et focus carcinomatosus parvus. Mogłabym się jeszcze dowiedzieć co mnie czeka oprócz jodowania. Mam 19 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Dosłowne tłumaczenie po polsku brzmi: wole koloidowe guzkowe i włókniejące z resorpcją oraz wole koloidowe guzkowe i małe ognisko nowotworu. Jest to stan typowego przerostu guzkowego tarczycy, ale niestety z niewielką zmianą typu nowotworowego. Resekcja tarczycy wykonana z węzłami chłonnymi jest postępowaniem prawidłowym i najbardziej skutecznym. Dodatkowe leczenie radiojodem likwiduje pojedyncze komórki nowotworowe, które mogłyby dostać się do dalszych regionów węzłów chłonnych - leczenie zabezpieczające. Po leczeniu radiojodem będzie Pani wymagała tylko okresowych kontroli i praktycznie leczenie nowotworu powinno się zakończyć. Na pewno cały czas będzie musiała Pani stosować suplementację hormonów tarczycy, zapewne dopiero po jodoterapii. Jednak o tym wszystkim zadecyduje endokrynolog oraz onkolog.