Leczenie tętniaka aorty brzusznej

Wykryto u mnie tetniaka aorty brzusznej wielkosci 6 cm. Mam 75 lat. Mialem przebyty zawal 9 lat temu, niewydolnosc krażenia - II HYHA, stabilna chorobe wińcową - to po wizycie u lekarza kardiologa. Byłem na badaniu tomografii komputerowej, gdzie potwierdzono tetniaka aorty brzusznej. Otrzymałem leki. Zalecenie kardiologa: Pacjent może byc poddany operacji tetniaka aorty przusznej - istnieje jednak duże ryzyko okołooperacyjne ze względu na dysfuzje skurczowa lewej komory i niska frakcje wyrzutowa. Zabieg mozliwy ze wskazań życiowych.
Mam pytanie. Czy moge bez obaw poddać sie zabiegowi i czy jest inne leczenie farmakologiczne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale zabieg usunięcia tętniaka wykonywany w trybie planowym jest obarczony wysokim ryzykiem powikłań śród- i pooperacyjnych (tak jak napisał kardiolog). Dlatego (ostanie zdanie kardiologa) zabieg możliwy jest tylko ze wskazań życiowych. Znaczy to tyle, że może być Pan operowany, gdy tętniak bezpośrednio będzie zagrażał Pana życiu (gdy np. pęknie lub zacznie się rozwarstwiać). Żaden chirurg naczyniowy w trybie planowym nie podejmie się ryzyka operowania Pana, a zwłaszcza nie podejmie się znieczulenia anestezjolog.

W chwili obecnej zapewne trzeba skonsultować się z chirurgiem naczyniowym oraz zażywać leki według wskazań kardiologa. Pewnie chirurg naczyniowy zaleci okresową kontrolę obrazową tętniaka lub może zaleci założenia stenta naczyniowego (to będzie zależało od jego morfologii i lokalizacji).

Nie ma farmakoterapii powodującej zmniejszenie tętniaka aorty brzusznej. Leki, które Pan będzie zażywać zabezpieczą tylko Pana przed powiększaniem się tętniaka lub jego ewentualnym pęknięciem.