Guzek w okolicy odbytu, który czasami pęka i cieknie z niego ropa

Jestem już prawie dwa lata po porodzie. Od tego czasu mam dolegliwość związaną z jakimś chyba guzkiem w okolicy odbytu, który pęka i raz na jakiś czas cieknie z niego ropa. Choruję też na przewlekłe zapalenie jelita grubego. Od czasu zajścia w ciąże zaniedbałam się jeżeli chodzi o mój stan zdrowia, nie biorę już żadnych leków, moja choroba się nie pogarsza, bo nie mam już takich ostrych biegunek jak kiedyś, ale nadeszła jesień i mam częstsze biegunki, a przez to boleści związane z tym właśnie chyba ropniem. Nie mogę sobie pozwolić na leżenie w klinice specjalistycznej i przebadanie się ponieważ nie mam co zrobić z dzieckiem i na nic nie mam czasu, a czuję się gorzej, bo to mi bardzo przeszkadza. Boję się, że to może być coś poważnego i tym bardziej boję sie iść do lekarza. Ten guzek zrobił sobie już kanał jak tak bardzo spuchnie to pęka i już w tedy nie boli i mam znowu pretekst, żeby sie znowu nie udać do lekarza po jakąś poradę. Co to może być, bo przez to boli mnie cała okolica krocza?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale prawdopodobnie masz ropień okołoodbytniczy, który okresowo samoistnie pęka i opróżnia się. Musisz skonsultować się z chirurgiem, żeby dokładnie zbadał co to jest. Taki ropień wymaga leczenia zabiegowego. Najczęściej trzeba położyć się w szpitalu. W krótkim znieczuleniu dożylnym dokonuje się nacięcia takiego ropnia i jego zasetonowania, a potem kilkakrotnie wymienia się setony (można już to robić w warunkach ambulatoryjnych), aby ropień powoli od wnętrza zagoił się. Przy ropniu okołoodbytniczym bóle okolicy odbytu są bardzo silne i często promieniują także do krocza.
Należy także wykonać kontrolną kolonoskopię (nie trzeba kłaść się do szpitala, można wykonać takie badanie ambulatoryjnie). Takie ropnie okołoodbytnicze często są powikłaniem zapalenia jelita grubego (np. wrzodziejącego zapalenia lub choroby Leśniowskiego-Crohna). Pewnie będzie potrzeba powtórnego leczenia farmakologicznego zapalenia jelita grubego.

Bez wizyty u lekarza, najlepiej chirurga, nie poradzisz sobie z tym problemem.