Tumor follicularis glandulae thyreoideae

Materiał cytologiczny guzka utworzony jest z tyreocytów, z których niektóre są oksyfilne. Tumor follicularis lobi dextri glandulae thyreoideae.
Proszę o odczytanie wyniku.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Tłumaczenie polskie z łaciny rozpoznania histopatologicznego brzmi:
Guz pęcherzykowy płata prawego gruczołu tarczowego. Komórki oksyfilne (kwasochłonne) to typ komórek, które zabarwiają się pod wpływem określonego barwnika. Guz taki podejrzany jest o proces nowotworowy (nowotwór w takich guzkach występuje w około 20%). Ale, żeby potwierdzić w 100% czy jest to rak należy usunąć gruczoł tarczowy. Badanie cytologiczne (BAC) w tym względzie nie jest jednoznaczne. Zakres operacji uzależniony jest od wielkości guza i stanu klinicznego pacjenta. Po operacji i potwierdzeniu zmiany nowotworowej możliwe, że będzie dodatkowo wykonana terapia jodem radioaktywnym. O tym jednak wszystkim zadecyduje endokrynolog po analizie wszystkich wyników badań.