Ból związany z przepukliną rozworu przełykowego

Mam przepuklinę rozworu przełykowego. Mam pytanie odnośnie bólu występującego przy niej. Jak pojawia się ból to co wtedy dokładnie boli: żołądek, koniec przełyku? Czy ból z czasem się nasilać będzie? Nie mam refluksu. Która operacja pomaga na dłużej (mam na myśli założenie siatki i klipsy przy metodzie laparoskopowej).

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ból z powodu przepukliny rozworu przełykowego (w zależności od typu - wślizgowa czy okołoprzełykowa) może być związany z żołądkiem (wślizgowa) lub żołądkiem wraz z przełykiem (okołoprzełykowa). W przepuklinie rozworu przełykowego typu wślizgowego (najczęstsza postać) dochodzi do wciągnięcia żołądka w śródpiersie i jego uciśnięcia. W przepuklinie typu okołoprzełykowego dochodzi do przeciśnięcia się obok przełyku żołądka do śródpiersia (w rozworze jest i żołądek i przełyk).

W metodzie laparoskopowego zaopatrzenia przepukliny rozworu przełykowego nie używa się siatek. Okręca się z reguły dno żołądka wokół osi przełyku i klisuje lub przyszywa zaś otwór rozworu przełykowego zawęża się podszywając lub klipsując.

Najlepiej wybrać ośrodek z dużym doświadczenie w zakresie tych zabiegów (duża ilość takich zabiegów w skali roku).