Przetoka powstała po nacięciu ropnia okołoodbytniczego

Mój synek w 6-tym miesiącu w znieczuleniu ogólnym miał nacinany ropień. Potem przez tydzień podawałam mu antybiotyk. Lekarze twierdzili, ze ranka się zagoi i nie ma niebezpieczeństwa powstanie przetoki, bo ropień jest płytki i oddalony od odbytu dobre 3 cm. Przeczytałam parę wątków na Państwa stronie i idąc w ślady jednej z mam zrobiłam prywatnie usg, w którym lekarz znalazł przetokę. Nie wiem co mam robić ranka co parę dni otwiera się i sączy się z niej ropa, poza tym małego to miejsce boli.

Do tej pory przykładałam małemu do raki rivanol, maść antybiotykową, robię nasiadówki z kory dębu spróbuję jeszcze go kąpać w nadmanganianie potasu, ktoś mi poradził kozią radkę. Boją się jednak, ze to tylko doraźne zabiegi.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale rzeczywiście to tylko raczej doraźne zabiegi. Jeśli ropień wygoiłby się prawidłowo nie powinno być już okresowych wycieków z miejsca po nacięciu. Jak Pani sama zauważyła wytworzyła się przetoka i ropień przez nią czasami opróżnia się. Jedynym skutecznym sposobem leczenia jest całkowite usunięcie takiej przetoki (dokładne i doszczętne). Niestety trwa to już dwa miesiące i mimo Pani działań leczniczych nie doszło do zamknięcia się przetoki dlatego możliwość jej samoistnego zgojenie się jest małoprawdopodobna.

Można jeszcze ewentualnie w trakcie wycieku ropnej wydzieliny pobrać ją na posiew i ewentualny antybiogram. Na podstawie antybiogramu włączyć antybiotykoterapię celowaną. Jednak wątpię, że to przyniesie jakieś efekty.