Świąd i pieczenie w odbycie

Od pół roku mam swędzenie i pieczenie w odbycie. Czuję przelewanie w żołądku i w jelicie po lewej stronie brzucha. Stolec mam pierwszy w miarę twardy, po godzinie muszę iść po raz drugi do ubikacji i jest w skali bristolskiej 5. Po oddaniu stolca strasznie mnie swędzi i gdy się mocniej wytrę papierem toaletowym to mam odrobinę krwi. Żadne leki i czopki nie pomagają. W trakcie w/w objawów przeszedłem również operację skośnej przepukliny prawej. Nie mam odporności, łapię wszystkie infekcje. Byłem u proktologa, który mnie zbadał *palcem* nic dziwnego nie znalazł i zaproponował rektoskopię - trochę się boję wyniku. Na razie leczę się zachowawczo. Czy są to hemoroidy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Opis Pana dolegliwości wskazuje, że ma Pani żylaki odbytu. Jednak podczas badania palcem przez odbyt proktolog powinien je bez problemu rozpoznać. Oczywiście dokładniejszym badaniem jest rektoskopia dlatego takowe badanie Panu zaproponował. Musi się Pan jej poddać i w zależności od jej wyników dopiero zadecydować o dalszym postępowaniu leczniczym.

Jeśli wykluczy się podłoże morfologiczne Pana świądu, nie ustali się przyczyny dolegliwości i objawów możliwe, że to tzw. samoistny świąd odbytu. Choroba ta jest coraz częściej występującym schorzeniem - aktualnie cierpi na nią aż około 5% populacji i najczęściej dotyczy mężczyzn. Etiologia i patogeneza świądu odbytu jest nadal niejasna i słabo poznana. Wykazano częstsze występowanie świądu u pacjentów spożywających duże ilości czekolady, coca-coli, żółtego sera, owoców cytrusowych, alkoholu, kawy, ostrych przypraw, piwa, pijących w nadmiarze mleko. Niedobór w diecie witamin A i D usposabia do świądu. Leczenie świądu jest trudne i najczęściej objawowe (np. maści ze sterydami), ponieważ rzadko można ustalić pewną przyczynę świądu. Zalecałbym szczególną higienę tej okolicy. Zwłaszcza po każdym wypróżnianiu podmycie się oraz dokładne osuszenie okolicy odbytu najlepiej papierowym ręcznikiem. Należy nosić bawełnianą bieliznę, nigdy nylonową. Powinno się unikać zbyt ciasnej bielizny, która nadmiernie zbliża pośladki.