Brodawczak płaskonabłonkowy (jama ustna)

Mam białe naloty w kształcie półksiężyca na języku oraz na wargach w okolicy zębów (plam jest bardzo dużo i zmieniają miejsce położenia). Został pobrany wycinek chirurgiczny z języka. Po badaniu laboratoryjnym zdiagnozowano - *brodawczak płaskonabłonkowy*. Plamy na wargach pojawiają się i znikają nieraz przechodząc w czerwony rumień, na języku są cały czas. Chciałem się dowiedzieć jak mam dalej postępować? Stan ten trwa już około 1,5 roku.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Brodawczak płaskonabłonkowy (papilloma planoepitheliale) jest łagodną zmianą nowotworową jamy ustnej wywodzącą się z komórek nabłonka. Najczęstszym miejscem występowania tej zmiany jest podniebienie twarde oraz języczek. Przeważnie jest to wykwit pojedynczy mający postać małych, różowo-białych egzofitycznych grudek, najczęściej mniejszych niż 1 cm. Zmiana ta może być uszypułowania, bądź spoczywać na szerokiej podstawie. Etiologia brodawczaków jest związana z przewlekłym, miejscowym drażnieniem błony śluzowej oraz z zakażeniem wirusem HPV. Brodawczaki rosną powoli, nie powodując dolegliwości bólowych. Zmiany o charakterze brodawczaka są dość często występującą patologią błony śluzowej jamy ustnej. Ze względu na swój łagodny charakter nie stanowią zazwyczaj zagrożenia dla zdrowia pacjenta, ale mogą być przyczyną uczucia dyskomfortu w jamie ustnej.

Na zmiany takie można stosować środki przeciwwirusowe lub najlepiej usunąć taką zmianę w całości klasycznie lub wymrozić lub wyciąć laserem.