Znieczulenie podpajęczynówkowe jednostronne

Pisze Pan, że podczas znieczulenia jednostronnego podpajęczynówkowego nie można znieczulić jednej nogi.
*Niestety płyn podawany do przestrzeni podpajęczynówkowej obejmuje nerwy wychodzące z kręgosłupa po obu stronach. Dlatego zostaną znieczulone dwie kończyny dolne i nawet odpowiednie ułożenie pacjenta nie spowoduje jednostronnego działania przeciwbólowego.* - to Pańskie słowa.

Pozwolę sobie na małą polemikę, gdyż miałem takowe znieczulenie podczas zabiegu i znieczulona była tylko prawa noga! Lewa noga czuła dotyk i kłucie, a podczas przejścia na stół operacyjny stanąłem na niej. Ta noga znieczulona nie była!
Jak pan to wytłumaczy?

I jeszcze dwa pytania:
- Jeżeli w medycynie istnieje termin *znieczulenie podpajęczynówkowe jednostronne* to może dotyczyć dwóch stron?
- Co należy rozumieć pod pojęciem *znieczulenia*? Można znieczulić *tylko trochę*?
Bardzo serdecznie proszę o odpowiedź, gdyż jest to zagadnienie które niezmiernie nurtuje mnie i moich znajomych (także po atroskopii kolana).

Przemysław Kaczkowski.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Skonsultowałem się w tej sprawie z anestezjologiem. Piszę na podstawie doświadczenia z mojego szpitala dlatego w mojej wypowiedzi znalazły się takie sformułowania, a nie inne. Jestem chirurgiem i nie zajmuję się anestezjologią, więc mogą wedrzeć się pewne błędy w moich wypowiedziach na tematy innych dziedzin medycyny. Jak przedstawił mi anestezjolog można znieczulać podpajęczynówkowo jednostronnie, lecz wykonuje się to bardzo rzadko i tylko, w niektórych ośrodkach. Rzeczywiście odpowiednie ułożenie pacjenta powoduje, że płyn znieczulający działa jednostronnie. Dlaczego nie wykonuje się tego powszechnie? Okazuje się, że przygotowanie pacjenta do tego typu znieczulenia jest długotrwałe, wymaga dużego doświadczenia anestezjologicznego i nie zawsze się udaje. Ale tak jak Pan pisze jest możliwe. Zaletą takiego znieczulenia jest użycie mniejszej ilości środka znieczulającego i rzadsze wystąpienie powikłań.

Przepraszam za niedomówienie, ale niestety nie mogę wiedzieć wszystkiego na temat każdego działu medycyny. U nas wykonuje się tylko znieczulenia podpajęczynówkowe obustronne.

W pojęciu znieczulenia ukrywa się fakt zblokowania wszystkich receptorów odpowiedzialnych za ruch, czucie oraz ból. Można znieczulić w ten sposób, że będzie możliwy ruch, będzie możliwe odczuwanie, ale nie będzie się czuło bólu. Warianty znieczulenia są więc różne. Czyli potocznie można użyć sformułowania znieczulenie *tylko trochę*.