Odwleczenie decyzji dotyczącej operacji przetoki okołoodbytniczej u dziecka

Czy przetoka, która została zdiagnozowana w badaniu USG nieoperowana może się rozrastać, tworzyć odnogi? Czy może dojść do stanu zapalnego? Czym grozi odwlekanie decyzji dotyczącej operacji? Czy jest choć szansa na wygojenie bez interwencji skalpela? Dziecko jest zdrowe, silne, dobrze je, nie ma gorączki.
Oraz, czy przetoka może uszkodzić zwieracz odbytu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Niestety, ale taka przetoka po naciętym ropniu okołoodbytniczym może powiększać się i wytwarzać odnogi, a także przechodzić przez zwieracze odbytu (raczej zwieraczy odbytu nie uszkodzi, ale jak będzie przechodzić przez zwieracze odbytu operacja będzie bardziej skomplikowana i niebezpieczna). W każdej chwili może dojść do ponownego stanu zapalnego i wytworzenia się nowego ropnia, a wraz z nim nowych przetok.

Ewentualnie jeszcze można spróbować leczenia zachowawczego. Szansa zamknięcia się samoistnego przetoki zawsze istnieje, choć nie jest zbyt duża. Należy jeszcze spróbować pobrać posiew na badanie mikrobiologiczne z treści ropnej z przetoki (jak taka treść się pojawi), dobrać odpowiedni antybiotyk i zastosować go.