Stan zapalny jelita cienkiego i grubego

Mama miała przeprowadzana tomografię komputerową. Wyniki są następujące: Zstępnica o pogrubionych ścianach. Podobne zmiany dotyczą esicy. Esica zwężona na dł. 8-9 cm. Na tym odcinku ściana pogrubiona do 14 mm. Światło jelita zwężone do 8-16 mm. Pogranicze esico-odbytnicze objęte zwężeniem z ostrym zgięciem. Nie było możliwości przejścia aparatem do kolonoskopii. Kątnica poszerzona o nieznacznie pogrubionych ścianach. Obraz CT sugeruje zmiany o etiologii zapalnej. Mama w ubieglym roku miała również przeprowadzaną resekcję częściową jelita cienkiego (ok. 10 cm) z powodu guza zapalnego. Badania histopatologiczne nie wykazały komórek nowotworowych, jedynie naciek zapalny w obrębie blaszki właściwej i nieswoiste owrzodzenia. Markery nowotworowe są niepodwyższone. Od tego czasu mama miała niezwykle wzmożoną perystaltykę jelit, połączoną z bólami skurczowymi. Ustępowały tylko po zażyciu jednego leku rozkurczowego. Odkąd zaczęła zażywać inny lek na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna (od ok 3 tygodni) obserwujemy zdecydowaną poprawę. Perystaltyka wzmożona i bóle ustąpiły. Ogólnie stan poprawił się. Natomiast niezrozumiały jest dla nas fakt, że jeszcze przed zażywaniem tego leku wyniki badań krwi były bardzo dobre. Nie sugerowały stany zapalnego. Wszystkie prarametry w normie ( np. OB - 14). Niepokojące może być natomiast to, że mama utraciła sporo po operacji na wadze i nie może na niej przybrać. Natomiast nie traci jej. Apetyt posiada. Ponadto ma czasami napadowe biegunki i bóle stawów. Stosuje się do zaleceń dietetycznych. Chciałbym jeszcze dodać, że mama w 1989 r. miała teleradioterapię z powodu raka szyjki macicy.

Panie Doktorze na podstawie przedstawionego opisu bardzo proszę o odpowiedz na następujące pytania:
1. Czy na podstawie przedstawionych opisów istnieje realne podejrzenie na stan zapalny w jelicie grubym lub cienkim? Czy ma kontynuować leczenie lekiem na wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego-Crohna?
2. Jakie badania można byłoby jeszcze wykonać?
3. Czy istnieją podejrzenia na chorobę Leśniewskiego-Crohna lub inne schorzenie?
4. Czy ten stan może być następstwem po teleradioterapii? Tutaj muszę dodać, że mama przed operacją nigdy nie miała takich dolegliwości.
5. Jak można wyjaśnić fakt braku korelacji między badaniami CT a badaniami krwi? Tomografia sugeruje stan zapalny a krew eliminuje to schorzenie.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Ad.1 Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z zapaleniem jelita grubego i prawdopodobnie także jelita cienkiego o dość ostrym obrazie. Skutecznym sposobem leczenia jest właśnie stosowana kuracja farmakologiczna.

Ad.2 Najskuteczniejszym badaniem jest oczywiście wykonanie kolonoskopii z pobraniem licznych wycinków ze zmienionych patologicznie obszarów jelita grubego celem oceny histopatologicznej. Na podstawie diagnostyki histologicznej można ocenić typ zapalenia jelit.

Ad.3 Jest dość duże prawdopodobieństwo, że tym właśnie schorzeniem jest choroba Leśniowskiego-Crohna (sugeruje tu także zajęcie jelita cienkiego) lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jednak potwierdzeniem tego rozpoznania jest tylko wynik z badania histopatologicznego śluzówki jelita.

Ad.4 Na pewno po teleradioterapii mogą występować zrosty w jamie brzusznej jako powikłanie późne oraz stan zapalny jelita, ale tylko jako powikłanie wczesne (1-2 miesiąc najczęściej po naświetlaniach). Po prawie 20 latach stan zapalny jelit nie jest następstwem radioterapii.

Ad.5 Często w fazie stabilnej chorób zapalnych jelita grubego (czy to wrzodziejącego zapalenia jelita grubego czy to choroby Leśniowskiego-Crohna) nie ma żadnych odnośników zapalnych w badaniach laboratoryjnych krwi. Najważniejsze w tym schorzeniu jest badanie obrazowe i stan kliniczny pacjenta.