Wodniak jąder i przepuklina pępkowa u niemowlęcia

Jestem mamą 2-miesięcznego chłopca. 2 tyg. temu zauważyłam znacznie powiększone prawe jądro, które na dodatek było bardzo sine. Natychmiast skonsultowaliśmy sie z lekarzem pediatra, który skierował nas do lekarza specjalisty. Diagnoza to: wodniak jąder + przepulina pępkowa, kontrola za 6 miesięcy. Martwi mnie fakt, że jądro jest mocno sine i czterokrotnie większe od lewego i ze chirurg kazał nam zgłosić się do kontroli dopiero za 6 miesięcy nie robiąc żadnego USG. Dzisiaj zauważył, ze nieznacznie powiększyło się również lewe jadro. Dziecko jest bardzo niespokojne. Co dalej robić?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Rozpoznanie wodniaka jadra i przepukliny pępkowej nie wymaga badania USG jeśli jest ewidentne dlatego takie badanie nie było wykonane. Rozpoznanie mówi o wodniaku jąder czyli wodniak występuje w obu jądrach, dlatego to drugie może także się powiększyć. W przypadku małych dzieci (niemowląt) bardzo często takie wodniaki jąder samoistnie wchłaniają się zaś przepuklina pępkowa zanika z rozwojem dziecka. Ale wymaga to czasu. Czeka się nawet do 2 roku życia. Dlatego chirurg zadecydował o kontrolnym badaniu za pół roku.

Jeśli nadal dziecko będzie niespokojne, zwłaszcza w czasie dotykania jąder, lewe jądro będzie się bardzo szybko powiększać, zwiększy się ucieplenie jąder, worek mosznowy zaczerwieni się, pojawi się gorączka trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem, gdyż może to świadczyć o zapaleniu jądra lub jąder.