Niedorozwój sutków

Moje piersi są niewielkie, a na dodatek sutki nie są w pełni rozwinięte, a na jednym z nich rosną pojedyncze, bardzo niewielkie czarne włoski. Mam 21 lat, więc teoretycznie okres ich rozwoju powinien się już zakończyć, a one w ogóle się nie zmieniają. Teraz miesiączkuję regularnie jednak przez rok mając 18 lat nie miesiączkowałam. W tym właśnie czasie odchudzałam się i trochę schudłam, ale nie było to drastyczne odchudzanie się. Obecnie przy wzroście 157 ważę 53 kg. Czy jeszcze mogą się rozwinąć, jeżeli okaże się, że są to zaburzenia hormonalne? Czy jest jeszcze dla mnie jakiś ratunek oprócz operacji? Wstydzę się tego tak bardzo , że wizyta u ginekologa spędza mi sen z powiek. Jakich badań mogę się spodziewać podczas badania i wahania jakich hormonów mogą być tego przyczyna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Trzeba z tym problemem na pewno skonsultować się z ginekologiem i to najlepiej ze specjalizacją z endokrynologii. Ginekolog musi Panią zbadać oceniając czy rzeczywiście rozwój sutków jest nieprawidłowy. Z opisu Pani dolegliwości i fizykalnych problemów wynika, że podłożem niedorozwoju sutków mogą być zaburzenia hormonalne w organizmie (wywiad z przeszłości też o tym świadczy - zaburzenia miesiączkowania). Oprócz badania fizykalnego na pewno będzie Pani miała oceniany poziom hormonów we krwi. Z reguły w przypadku niedorozwoju kobiecych cech płciowych (piersi) jest zaniżony poziom hormonów płciowych kobiecych (zwłaszcza estrogenów i prolaktyny), a podwyższony lub prawidłowy męskich (testosteronu).