Cholecystektomia a refluks żółciowy

Od kilku miesiecy miałam problemy z żołądkiem. Czułam że jej wzdęty, czasem bolał. Przez tydzień piekł, ale przeszło. Przy USG stwierdzono polipa w pęcherzyku żółciowym blisko szyjki 8,2 mm. Po miesiącu miałam gastroskopię i stwierdzono żółć w żoładku - lekarz powiedział, że to refluks (wyniki gastroskopii - Przełyk i wpust bez zmian. W jeziorku treśc sekrekcyjna ze znaczną domieszką żółci. W inwersji dno żołądka prawidłowe. Błona sluzowa żoładka zaczerwieniona, miejscami pokryta żółcią. Odźwiernik drożny, ziejący. Opuszczka dwunastnicy i widoczna część pozaodpuszczkowa bez zmian. Helicobacter też nie mam).
Z wycięciem pęcherzyka żółciowego już się pogodziłam, nie chcę by z tego polipa coś się w przyszłosci zrobiło złego. Ale boję się co z tym refluksem. Póki co rano nie odczuwam pieczenie, piję siemię i przechodzi no i te bardzo często poczucie wzdęcia. Lek na tą dolegliwość trochę pomogł, ale dostałam po miesiącu biegunki, potem dostałam inny lek stosowany w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ale w związku z zabiegiem chirurg kazał mi przejśc na kolejny, ktory nic nie daje, no ale trudno do zabiegu się przemeczę. Moze jeszcze zadziała. Chirurg powiedział, że pęcherzyk nic nie ma do refluxu i nie powinien się on ani pogorszyć po operacji, ale też go w ten sposób nie usunę. A ja czytam wypowiedzi innych ludzi na forach i boję się, że po wycięciu pęcherzyka refluks się pogorszy. I w związku z tym mam pytanie jak to jest czy musi sie on pogorszyć, bo przecież wtedy ta żółć bedzie sie cały czas lała, czy do końca zycia bedę na diecie? Czy da się reflux żółciowy wyleczyć? Jestem załamana i nie wiem co robić? Moze zrezygnowac z operacji? Mam 25 lat, chcę normalnie zyć i w przyszłości mieć dzieci.

Mam jeszcze pytanie czy żółć w żołądku mogą powodowac nerwy, bo od 2 lat żyję w ciagłym stresie i neurolog stwierdził u mnie nerwicę.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Polip wielkości 8 mm w pęcherzyku żółciowym nie jest ewidentnym wskazaniem do cholecystektomii. Chyba, że daje dolegliwości. Te dolegliwości, które Pani opisuje nie są ewidentnie powiązane z obecnością polipa w pęcherzyku. Bardziej są one związane z refluksem dwunastniczo-żołądkowym.

Radziłbym przeleczyć refluks przez kilka miesięcy u gastroenterologa (dieta, odpowiednie leki – są leki z innej grupy zmniejszające wydzielanie kwasu solnego oraz propulsacyjne). Po około 3 miesiącach kontrolna gastroskopia celem oceny leczenia. Jeśli stan błony śluzowej żołądka poprawi się, a objawy nie ustąpią, dopiero wtedy można zdecydować się na cholecystektomię.

Polip pęcherzyka żółciowego o wymiarach 8 mm, wąskiej podstawie, bezobjawowy nie wymaga leczenia operacyjnego. Wymaga obserwacji (co pół roku kontrolne USG). Chyba, że Pani zdecyduje się na własne życzenie na taki zabieg.
Wycięcie pęcherzyka żółciowego na pewno nie zlikwiduje objawów refluksu. Prawdopodobnie we wczesnej fazie (przynajmniej miesiąc) refluks może się zaostrzyć. Przewód pęcherzykowy wspólny musi przejąć powoli rolę pęcherzyka żółciowego, a to wymaga czasu. Dlatego należy ostrożnie podejść w Pani przypadku do zabiegu cholecystektomii.

Niestety, ale nerwica może mieć także duży wpływ na Pani objawy oraz stan refluksu żółciowego. Dlatego nerwice też trzeba równorzędnie leczyć.