Operacja kolana a gronkowiec złocisty

Czy są jakieś przeciwwskazania do operacji kolana (więzadeł krzyżowych) przy potwierdzonym nosicielstwie gronkowca złocistego przy wymazie z gardła? Operacja została ustalona za tydzień, a ja bardzo się martwię o bliską mi osobę - w szpitalu babci nie chcieli zoperować zanim nie wyleczyła gronkowca.

ps. Mój przyjaciel w związku z gronkowcem odczuwa częstsze niż normalnie bóle gardła oraz pojawia się treść ropna na migdałkach. Wcześniej był przeleczony antybiotykiem w tym kierunku, niestety bez skutku.
Przeszedł już jedna operację *przygotowująca* do właściwego zabiegu i na razie wszystko jest w porządku.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma bezpośrednich przeciwwskazań do operacji ortopedycznych w przypadku potwierdzonego nosicielstwa gronkowca. Jednak radziłbym wykonać świeży wymaz z gardła na badanie mikrobiologiczne oraz antybiogram. Po otrzymaniu wyniku włączyć antybiotyk celowany i przeleczyć zakażenie. Dopiero potem poddać się zabiegowi. Zawsze istnieje ryzyko, że w czasie zabiegu może dojść do rozniesienia zakażenia przez krwiobieg z gardła do rany pooperacyjnej. Leczenie ran zakażonych gronkowcem jest długotrwałe i narażone na powikłania.