Czy przepuklina rozworu przełykowego jest nieuleczalna?

Gatroenterolog stwierdził u mnie małą przepuklinę rozworu przełykowego. Zapisał mi lekarstwa. Biorę je już ok. 1 miesiąc, ale nie odczułem żadnej poprawy (dalej boli mnie bardzo mocno brzuch). Słyszałem, że małych przepuklin nie operuje się. Mam do pana pytanie: Czy to prawda, że jest to choroba nieuleczalna?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Nie ma metody farmakologicznej, która spowodowałaby usunięcie przepukliny rozworu przełykowego. Jedynym skutecznym sposobem jest operacja. Jednak jeśli przepuklina jest niewielkiego stopnia nie powinno jej się leczyć operacyjnie (zbyt duże ryzyko w stosunku do otrzymanych korzyści). Leki działają objawowo i jeśli takowe działają nie ma wskazań do zabiegu. Chyba, że wykorzysta się wszelkie możliwości terapeutyczne (leki z podobnych lub innych grup farmakologicznych), a dolegliwości nie ustąpią (oczywiście wykluczy się ewentualne inne przyczyny owych dolegliwości) to jedynym sposobem będzie operacja.