Rozstęp mięśni brzucha po ciążach

Po urodzeniu dwójki dzieci, mój brzuch stał się mocno wystający (zwłaszcza od pępka w górę) i niekształtny. Mięśnie zawsze miałam wyćwiczone a brzuch raczej płaski. Od lekarza ginekologa dowiedziałam się o rozstępie mięśni brzucha. Część informacji na ten temat znalazłam na forum echirurgia, jednak mam jeszcze kilka pytań: czy chcąc przywrócić poprzedni stan operacja jest nieunikniona? Czy same ćwiczenia są w stanie pomóc? Jak trudna jest ta operacja, czy długo trwa rekonwalescencja? Czy podczas operacji można wykonać cięcie w miejscu blizny po cesarskim cięciu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Operacja to ostateczność w leczeniu rozstępu mięśni prostych brzucha. Najlepiej wzmocnić te mięśnie ćwiczeniami fizycznym. Wtedy to naturalnie zaczną one schodzić się przez co rozstęp może znacznie zmniejszyć się lub nawet zaniknąć.
Operacja jest długotrwała i obejmująca dużą część powłok brzusznych, podobna do plastyki dużej przepukliny brzusznej. Wykonywana jest w pełnym znieczuleniu ogólnym. Okres rekonwalescencji trwa 2-3 miesięcy. Cięcie z reguły wykonuje się od pępka w górę i nie obejmuje blizny po cięciu cesarski (lub tylko częściowo jeśli cięcie cesarskie było wykonane podłużnie).