Czy można usunąć znamię na piersi - naczyniaka?

Mam od urodzenia znamię na piersi w obrębie sutka i częściowo na nim. Prawdopodobnie jest to naczyniak, płaskie o zabarwieniu jasnoczerwonym (prawie jak kolor sutka) i rozgałęzionych naczynkach czerwono-sinawych (pajączek). Mam wrażenie jakby się nieznacznie i wolno powiększało. Czy można usunąć takie znamiona i czy jest to groźne? Mam 26 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Usuwanie takiego znamiona klasyczną metodą (na ostro) może doprowadzić do uszkodzenia samej brodawki sutka (zniekształcenie), a nawet przewodów wyprowadzającym gruczołów mlekowych. Musisz zgłosić się do chirurga, żeby dokładnie ocenił sytuację kliniczną zmiany (chodzi głównie o lokalizację) i zaproponował formę usunięcia znamiona. Jeśli jest to rzeczywiście naczyniak można ewentualnie spróbować go usunąć metodą laserową, bez przerywania ciągłości skóry. Naczyniaki są zmianami łagodnymi, ale niestety czasami powiększającymi się miejscowo.