Przewlekłe zapalenie przewodów żółciowych

Mój mąż (56 lat) miał usunięty pęcherzyk żółciowy, cholecystektomię metodą tradycyjną. Po wyjściu ze szpitala stosował i stosuje nadal dietę. Nigdy nie pamiętam, żeby czuł się całkiem dobrze. Ale od pewnego czasu zaczęły nasilać sie bóle jak wcześniej przy pęcherzyku żółciowym, dreszcze z temperaturą 38,5, schudł. Miał robione USG, wszystko w normie. Obecnie jest podejrzenie, że ma przewlekłe zapalenie przewodów żółciowych. Proszę o informację: z czego mogło zrobić się to zapalenie, co byłoby najlepsze w leczeniu tegoż zapalenia, czy można się całkowicie z tego wyleczyć i czy jest to niebezpieczne?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Zapalenie dróg żółciowych najczęściej spowodowane jest zatkaniem dróg wyprowadzających żółć drobnymi złogami, które okresowo mogą same się wydalać. Następuje wtedy zaleganie żółci, która może ulec zakażeniu najczęściej wstecznemu z przewodu pokarmowego. Stan po wycięciu pęcherzyka żółciowego predysponuje do tej choroby. Należy w tym przypadku włączyć intensywną antybiotykoterapię. Najlepiej w warunkach szpitalnych pod kontrolą badań laboratoryjnych i obrazowych. Jeśli wystąpiłaby żółtaczka typu mechanicznego najlepszą metodą leczenia jest wykonanie ERCP z zabiegiem udrożnienia dróg żółciowych w trakcie badania. Najniebezpieczniejszym objawem w trakcie zapalenia dróg żółciowych jest żółtaczka, która może doprowadzać do wielu powikłań (np. ostrego zapalenia trzustki).