Ból po prawej stronie w klatce piersiowej

W styczniu nagle złapał mnie pod piersią prawą ostry, kłujący ból, jakby ktoś wbijał i wyciągał nóż. Ból nasilał się bardziej przy oddechu, kaszlu, ziewaniu, poruszaniu, leżeniu na prawym boku i na plecach. Po dwóch dniach zaczęła mnie boleć dalsza część klatki piersiowej. Poszłam do lekarza- diagnoza półpasiec. Po upływie 3 dni nie mogłam wytrzymać, gdyż dołączyły się duszności. Lekarz skierował mnie do szpitala na konsultacje. Tam zrobiono mi morfologię: leukocyty-8,8 tyś., MCHC-31.5, PDW13,3%, PCT-0,4% reszta prawidłowa, Tropina - negatywna HGB 14,0g/dl. RTG klatki piersiowej diagnoza - pasmowate zacienienie nad prawą kopułą przepony mogące odpowiadać zmianom niedodmowo-zapalnym? zrost? Pola płucne i cień środkowy w granicach normy. Dostałam leki przeciwbólowe w kroplówce, antybiotyk, wykrztuśne leki, zastrzyki miałam brać w domu. Po następnych paru dniach byłam u chirurga. Stwierdził zapalenie nerwów międzyżebrowych. Później szukałam pomocy u pulmonologa. Na podstawie tamtego RTG i badania osłuchowego stwierdził zapalenie płuc bakteryjne nie sklasyfikowane gdzie indziej. Przepisano mi leki, po których dobrze mi się oddycha lecz cały czas mam bóle. Teraz występują z boku i tylno-dolnej części klatki piersiowej. Mogę spać nisko, ale dalej tylko po lewej stronie. Zostało też jakby granie przy nabieraniu i wydychaniu powietrza po tej samej stronie - to nie boli, ale denerwuję. Zrobiłam sobie morfologię prywatnie 7 i 21 marca:HGB - 13,5g/dl, 13,1g/dl, MCHC31,3g/dl, 31,3g/dl,Leukocyty 10,3tyś, 9.0tyś.OB -32,- 32. Wapń - 8,9, Fosf.nieog. 3,0. Obecnie biorę leki: hormony tarczycy, mam wyciętą tarczycę i przytarczyce od 20 lat, lek na nadciśnienie tętnicze , chorobę niedokrwienną i chorobach tkanki łącznej. Jestem przerażona tak długo utrzymującymi się bólami, *chromotaniem, czy graniem* przy oddechu. Lekarz rodzinny zmienił diagnozę z *półpaśca* na neuralgię międzyżebrową - nie miałam wysypki. Teraz nie mam podwyższonej temperatury. Odczuwam mrowienie w ciele.

Skąd te bóle i jak je wyleczyć! Skąd to *granie* przy oddechu po prawej stronie w klatce piersiowej? Czy w neuralgii odczuwa się *granie* przy oddechu?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Z całego Pani opisu choroby wynika, że rzeczywiście może chodzić o neuralgię. Neuralgia polega na samoistnym podrażnieniu nerwów czuciowych co daje dolegliwości typu bólu, pieczenia, uczucia gorąca, kłucia, oziębienia. Leczenie jest długotrwałe, trudne i czasami bezefektowne. Polega ono z reguły na stosowaniu wielu leków przeciwbólowych w różnych postaciach oraz używaniu leków uspokajających.

Neuralgia nie wywołuje objawów ze strony płuc np. *grania* przy oddechu. Na pewno trzeba ponownie skonsultować się z pulmonologiem, gdyż może dochodzi u Pani okresowo do skurczu oskrzeli co może dawać takowe objawy. Może trzeba będzie wprowadzić odpowiednie leki np. wziewne, które w sposób natychmiastowy zapobiegają skurczom oskrzeli.