Mnogie polipy jelita grubego

Moi rodzice zmarli na choroby nowotworowe (ojciec lat 47, rak płuc; matka lat 32, rak jelita grubego). Ja mam 25 lat.
Dwa lata temu dokuczały mi powiększone węzły chłonne pod pachami i na szyi (wykluczono choroby wirusowe i weneryczne, także HIV, badanie usg węzłów chłonnych wykazał nieznaczne guzki niepodejrzewane o rozrost i bez patologicznego odbicia echa). Dokuczał mi ból żołądka i dwunastnicy połączony z brakiem formowania się stolca (potrzeba wypróżnienia w kilka minut po zjedzeniu). Sporadycznie stolce były ołówkowate. Morfologia niemalże książkowa.
Badanie gastroskopii wykazało: w części przedodźwiernikowej błona śluzowa zmieniona zapalnie z pojedynczymi nadżerkami wypukłymi przy odźwierniku. Opuszka dwunastnicy zmieniona zapalnie z licznymi nadżerkami pokrytymi włóknikiem. Test urazowy Helicobacter ujemny. Jestem leczony od dwóch lat preparatem na wrzody i refluks, który przynosi ulgę. Badanie kontrolne (gastroskopia w listopadzie 2007) dała praktycznie ten sam wynik, nadal jestem leczony lekiem na wrzody i refluks.
Powiększenie węzłów chłonnych utrzymywało się nadal i doszedł ból lewej strony jelita grubego, przelewanie się w jelitach i zwiększona produkcja gazów.
W lutym 2008 roku miałem robioną kolonoskopię, której rezultat był następujący: Na odcinku 30, 60 cm usunięto szczypczykami biopsyjnymi 14 siedzących polipów wielkości 2, 3 mm. Wniosek z badania: Mnogie polipy jelita grubego. Rezultat badania histopatologicznego był następujący: Fragment prawidłowej błony śluzowej jelita grubego oraz fragment o utkaniu Adenoma tubulare cum dysplasia mediocris gradus.
Po usunięciu polipów trawienie wróciło do normy, a powiększenie węzłów chłonnych niemal ustąpiło, nastąpiła bardzo duża poprawa komfortu życia.
Lekarz gastrolog powiedział, że być może tym badaniem uratował mi życie aczkolwiek taka ilość polipów w tym wieku to spadek po mojej mamie i nie rokuje to dobrze na dalsze lata. Lekarz wykonujący te badanie powiedział, że wskazane jest, abym raz do roku wykonywał badanie kolonoskopii w celu obserwacji zmian.
Natomiast w celu szerszego poznania opinii poszedłem do innego gastrologa z tymi wynikami i usłyszałem, że te zmiany to jeszcze nic niepokojącego i powiedział, że najbliższą kolonoskopię powinienem wykonać najwcześniej za 5 lat (gdyż jak to uzasadnił, nawet jeśli polip będzie się nadal tworzyć to w czasie 5-ciu lat będzie dopiero w połowie drogi a jego jako gastrologa polip o średnicy poniżej 1 cm nie interesuje).
Bardzo chciałbym poznać Pana opinię na temat zalecanego postępowania, badań kontrolnych w moim przypadku. Tym bardziej jest to dla mnie ważne, że ponownie czuję, że coś się w jelitach zaczyna dziać, dziwne odczucia na tym odcinku gdzie polipy były wycinane niespełna rok temu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

W Pana przypadku zapewne mamy do czynienia z polipowatością typu rodzinnego, która jest stanem często przechodzącym w nowotwór jelita grubego (potwierdzeniem tego rozpoznania może być choroba i przyczyna śmierci Pana matki). Dlatego zachowałbym dużą ostrożność w związku z tymi polipami występującymi w jelicie grubym. Zalecałbym jak pierwszy gastroenterolog co roku wykonanie kontrolnej kolonoskopii, a nawet dodatkowo co pół roku wykonanie badania markerów nowotworowych jelita grubego CEA (antygen karcinoembrionalny) oraz AFP (alfafetoproteina).
Z uwagi na nieustępujące zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy należy leki zmienić na bardziej skuteczne (np. z innej grupy farmakologicznej).