Podwyższona bilirubina po usunięciu pęcherzyka żółciowego i ERCP

3 miesiące temu przeszedłem ostre zapalenie trzustki wraz z wysokimi transaminazami oraz wysoką bilirubiną (amylaza we krwi 3000, w moczu 7000, alat 1600, aspat 1800) usg nie stwierdziło kamicy żółciowej. Pozostałe wyniki jak: fosfotaza alk., HBS, HCV, GGTP, INR, kreatynina, cholesterol trójglicerydy miałem dobre. Wyniki zaczeły się poprawiać i po 2 tygodniach wyszedłem ze szpitala (nie podano przyczyny choroby). Po wyjściu ze szpitala znowu podniosły sie wyniki krwi alat 130, aspat 70, bilirubina 1,70 i wachały się raz wyżej raz niżej. Po miesiącu od wyjścia ze szpitala stwierdzono w USG 2 małe złogi w pęcherzyku żółciowym oraz w TK stwierdzono torbiele na trzustce wielkości 2 oraz 3 cm. Co jakiś czas odczuwałem dolegliwości brzucha (wydęty brzuch, dyskomfort). Została podjęta decyzja operacji przez mojego lekarza w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego. Miesiąc temu trafiłem do szpitala z bilirubiną 2,3 a następnego dnia 4, alat 170, aspat 70, amylaza w normie. Najpierw przeszedłem ERCP przewód trzustkowy zakontrastowano i wynik był dobry, natomiast mimo licznych prób nie udało się wprowadzić cewnika do PŻW, wykonano sfinkterektomie igłową, jednak również po niej nie uwidoczniono ujścia dróg żółciowych. Następnym krokiem była operacja usunięcia pęcherzyka żł. metodą klasyczną, w czasie zabiegu usunięto pęcherzyk (liczne złogi wielkości gorczycy) oraz przepłukano przewód żółciowy zawierający błoto żółciowe bez złogów. Założono dren Kehra najmniejszy możliwy gdyż mam dość wąski przewód żł. W czasie zabiegu lekarz oglądał wątrobe i wyglądała bardzo dobrze natomiast stan trzustki oceniono na dość dobry z licznymi małymi torbielami wyczuwalnymi palcem (stwierdzono wchłanianie się torbieli). Po tygodniu wykonano cholangiografie, widoczne zakontrastowane nieposzerzone drogi żółciowe zewnątrz i wewnątrz wątrobowe, bez obecności ubytków wypełnienia kontrastem. Dwunastnica zakontrastowana.
Jestem zmartwiony gdyż 3 tygodnie po operacji bilirubina spadła nieznacznie z 2,1 na 1,71, alat z 190 na 80. Mimo trzymania diety wątrobowej czasami odczuwam dyskomfort brzucha, przez cały czas od momentu wystąpienia OZT (3 miesiące) mam jasne stolce, żółtawe bez biegunki oraz zdarzają sie bardzo śmierdzące gazy. Za 2 tygodnie wracam do szpitala w celu cholangiografi. Chciałbym uzyskać Pana opinie o tym wszystkim, gdyż jestem zmartwiony poziomem bilirubiny, który jak na razie jest identyczny do tego przed operacją oraz odczuwany ten sam dyskomfort w nadbrzuszu. Chciałbym podkreślić iż amylaza po epizodzie OZT jest cały czas w normie.
Jeszcze jedno pytanie, jestem sportowcem i zawodowo uprawiam hokej na lodzie, jak długa przerwa jest potrzebna po operacji klasycznej w tak kontaktowym sporcie. Mam 27 lat.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Poziom bilirubiny oraz aktywność ALAT jest niewielka i raczej niezbyt niepokojąca. W przypadku Pana historii chorobowej nawet rzekłbym, że dość niska. Niestety, ale po takich chorobach i zabiegach jakie miał Pan przeprowadzane na takim poziomie mogą pozostać parametry wątrobowe. Stwierdzono u Pana wąskie drogi żółciowego i z tego powodu prawdopodobnie ciągle będzie problem z wydalaniem żółci do przewodu pokarmowego przez co następowo może być podwyższona bilirubina we krwi. Bardziej wiarygodnym parametrem drożności przewodów żółciowych jest aktywność we krwi fosfatazy zasadowej (FA) i gammaglutamylotranspeptydazy (GGTP). Warto, więc przeprowadzić badania tych enzymów. Jeśli w kontrolnej cholangiografii przez dren Kehra nie zostanie wykryta żadna patologia dren ten zostanie Panu usunięty.
Myślę, że aktywnie może Pan wrócić do sportu po 3 miesiącach od otwarcia jamy brzusznej (delikatne ćwiczenia wzmacniające brzuch po 1,5-2 miesiącach).