Szczelina odbytu - metody leczenia (toksyna botulinowa)

Od roku mam rozpoznaną przez chirurga szczelinę odbytniczą, używam czopków i maści na żylaki odbytu ale nie zagoiła się całkowicie, często pęka i krwawi mam pytanie odnośnie operacji czy całkowicie można wyleczyć szczelinę operacyjnie i jak długo trwa gojenie.I jeszcze pytanie na temat zastrzyków z botoksu czy są bezpieczne dla zdrowia i czy można nimi wyleczyć szczelinę ? I proszę mi napisać czy nie leczona szczelina może przerodzić się w poważniejszą chorobę -dodam że mam od zawsze problemy z niskim poziomem hemoglobiny 10-11.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski
odpowiedzi udzielił

specjalista chirurg ogólny Tomasz Stawski

Lek. Tomasz Stawski jest lekarzem od 2000 r. Posiada specjalizację medyczną w zakresie chirurgii ogólnej. Pacjentów przyjmuje w gabinecie specjalistycznym przy ulicy Grunwaldzkiej oraz na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej w Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie. Obecnie jest doktorantem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Jego szczególne zainteresowania w swojej profesji to chirurgia małoinwazyjna i plastyczna oraz diagnostyka ultrasonograficzna.

Leczenie operacyjne w przypadku szczeliny odbytu wykonuje się tylko wtedy, gdy nie skutkuje leczenie zachowawcze i farmakologiczne. Jeśli wyczerpie się możliwości leczenia podstaowego czyli zastosowanie preparatów zawierających nasiona babki, środki zmniejszające napicie zwieracza wewnętrznego kanału odbytu, nasiadówki w temperaturze ok. 40 st.C, miejscowo stosowane preparaty zawierające sterydy należy dopiero poddać się zabiegowi. Metoda operacyjna jest wysoce skuteczna. Polega albo na nacięciu bocznym, wewnętrznego zwieracza odbytu albo na całkowitym wycięciu szczeliny. Leczenie pooperacyjne trwa 1-2 miesięcy.

Zastrzyki z toksyny botulinowej są w pełni bezpiecznym środkiem leczniczym, a poza tym dającym najmniej powikłań w stosunku do innych środków rozkurczających zwieracz wewnętrzny odbytu. Toksynę botulinowa wstrzykuje się do mięśnia zwieracza wewnętrznego odbytu po obu stronach szczeliny odbytu. U około 7% chorych po tym preparacie dochodzi do przejściowego, czynnościowego nieznacznego nietrzymania gazów.

Pełne wyleczenie po zastrzykach z toksyny botulinowej obserwowane jest u około 75 do 90% chorych po okresie 2 miesięcy od podania toksyny botulinowej. W przypadku nawrotu choroby (~10%) możliwe ponowne wstrzykniecie botuliny, stosowanie nitrogliceryny lub leczenie chirurgiczne. W przypadkach trudnych do leczenia możliwe jest jednoczasowe zastosowanie preparatów nitrogliceryny i toksyny botulinowej.

Ze szczeliny odbytu może okresowo występować krwawienie czego powodem może być wtórna anemia. Przewlekły stan zapalny w miejscu szczeliny odbytu może doprowadzić do zniszczenia struktur mięśnia zwieracza odbytu, a przez to do wystąpienia objawów nietrzymania stolca. Silnie rozwinięta szczelina, powoli i mocno zabliźniająca się może też doprowadzić do zawężenia ujścia odbytu.